Pošli příspěvek 'Přehled možných způsobů výroby DPS' známému

Pošli kopii příspěvku 'Přehled možných způsobů výroby DPS' známému

* Required Field






Separate multiple entries with a comma. Maximum 5 entries.



Separate multiple entries with a comma. Maximum 5 entries.


E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
Rubrika: DÍLNA, ZNÁŠ TO?, Zpracování, ZPRÁVY

komentářů 6

  1. Bohouš napsal:

    Jak to bylo v mém elektronickém pravěku? Tím myslím konec šedesátých a začátek sedmdesátých let, tedy mou pubertu.
    První plošný spoj jsem vyrobil z cuprexcartu metodou dělících čar pomocí trojhranného pilníku. Byly to v podstatě obdélníky mědi, na které jsem pájel součástky.
    Později jsem od pana učitele chemie vyžebral trochu chloridu železitého. Obstaral jsem si trubičkové pero určené na tuš (pro neznalé a mladé: byl to takový malý trychtýř cca 10-15 mm vysoký, s kovovou trubičkou dole, který se upevnil do násadky od pera). Nejdůležitější byl mámin lak na nehty. Po zředění acetonem úplně ideální. První DPS vyrobená chemickou cestou byla zanedlouho na světě. V polovině 70.let se objevily první lihové fixy. Měly sice menší krytí než lak, ale pracovalo se s nimi lépe.
    Jak se dělala předloha? Pokud jsem používal součástky s axiálními vývody, nebylo nutné příliš dbát na rozteč. Později, když elektrolyty byly na výšku a začaly se používat integrované obvody v pouzdrech DIL, nastal problém. Předlohu jsem kreslil na milimetrový nebo čtverečkovaný papír. Bohužel, neexistoval v rastru 2,5 mm, takže interpolace podle slepičího oka… Čtverečkovaný papír jsem lepící páskou přilepil na desku a důlčíkem vyznačil budoucí otvory. A pak už známý postup…
    Škoda, že jsem tehdy své výrobky nefotografoval.
    A dnes? Eagle, export gerber a Čína…

  2. joer napsal:

    Parádny článok. Sám si vyrábam DPS buď kreslením fixou alebo škrabaním, prípadne tlačou cez laserovku na kriedový papier, prípadne zmienené špeciálne papiere. Leptám chloridom železitým, bohužial poslednú dobu ho na Slovensku nedostať ani granule. S Čiech nechcú posielať nakolko je to chemikália.
    Ale vrátim sa ku kresleniu predlohy a následne tlač. Ako grafik a typograf chcem DÔRAZNE UPOZORNIŤ! že kvalitné vytlačenie motívu DPS je jedine s vektorových programov – CorelDraw, Adobe Illustrator a pod. V žiadnom prípade nie s Adobe Photoshop- to je tzv. bitmanový program.
    Keď si pozriete pod lupou výstup s Photoshopu vidíte tam na obrázku body, /bitman/ nie plnú plochu ako vo vektoroch s CorelDrawu, prípadne Illustratoru. A to sa prejaví na kvalite tlače a lepte. Prípadne aj na scenovanom vzore.
    A už vôbec nedoporučujem tolko oblúbený JPEG formát ako foto a pod. Doporučuje sa aj formát PDF ale zase urobený s vektorových programov nie nejakými pseudoprogramami. Firmy tvoriace profi fotolitografie na DPS a pod vás na to dôrazne upozorňujú pri prijímaní súboru. Takisto je to pri tvorbe dekálov, obtlačkov na loko a vagony v domácich podmienkach – len texty, grafiku vytlačenú s vektorov budete mať peknú, ostrú vytlačenú napr. na laserovke na špeciál papier. Už vôbec nie naskenovať, naimportovať JPEG do MS Wordu a tlačiť. Výsledok bude mizerný. Ale to som odbočil. Snáď moje rady, pripomienky pomôžu.

  3. admin napsal:

    Děkuju joerovi za velmi užitečnou poznámku stran vektorových a bitmapových programů. Roky jsem v tom neměl jasno (a tím pádem dělal chyby). A možná nejsem sám. Musím to znovu nastudovat a vyzkoušet. Ty soubory s .jpeg jsou něco jako železný zvyk. A ne a ne se ho zbavit 🙂 . Kéž by takových užitečných příspěvků a poznámek k publikovanému přicházelo víc…

  4. joer napsal:

    Hmm a to ešte sa tlačí s formátov ako PNG, BMP, PICT a podobné nezmysly. Nevraviac o odtlačku obrazovky a následne s toho tlač. Úplne špatne ale každému co jeho jest, jak pravil klasik. Spraví odtlačok obrazovky, natiahne to do MS Wordu a hurá tlačím. Prípadne ak to ide tak sa stiahne obrázok s web stránky ale tam je to uložené, optimalizované v nízkom rozlíšení a už vôbec nie v milionoch odtieňoch. Takže bacha na to. A nevravíme že to čo je na obrazovke farebne nemusí sedieť s tlačou. To je hlavne pre tých čo si robia dekály pre seba na inkoustovke lepšie na laserovke.

  5. Jaroslav napsal:

    Dobrý deň, možno kacirska myšlienka, čo tak využite SLA tlačiarne. Motiv DPS preniesť do 3D programu, vysunúť na výšku, vytvoriť 3D tvár, spraviť dáta na tlač, DPS s fotocitlivovou vrstvou dat do vopred nastavenej tlačiarne s posunutou nulovou polohou, nastaviť dlhý čas osvitu prvej vrstvy, ukončiť tlač a pokračovať bežným spôsobom výroby DPS. Len taký nápad, sám som nevyrobili jediný plošný spoj.

  6. ViP napsal:

    Krasny navrat k postupum z meho mladi, prijemne cteni do autobusu 🙂 , ale to je bohuzel v dnesni dobe asi tak vse, kdyz porovnam narocnost na praci s cenou $5, kterou si uctuje cinska velkofabrika zarizena na kusovky za profi desku, s maskou, popisem a prokovy, tak uz se to nevyplati ani casove ani financne.

Vložit komentář

Text komentáře: