Poznatky k polyuretanové pryskyřici AXON

P1130160_1kI když jsem na téma syntetických pryskyřic firmy AXON Technologies na tomto webu už několikrát psal – poprvé snad ZDE -, dovoluji si zopakovat a shrnout alespoň několik základních informací a především poznatků od technické podpory firmy (David Bílek). Výrobky firmy AXON v České republice distribuuje a technické poradenství zajišťuje firma ACR Czech, s.r.o. Pryskyřice (a další výrobky firmy) se dají koupit i v některých specializovaných prodejnách, avšak hned v úvodu článku upozorňuji na nutnost sledovat expirační dobu vytištěnou na obalu.  

  Odlévací polyuretany jsou dvousložkové pryskyřice s nízkou viskozitou a rychlým vytvrzením. Jednoduchým smísením dvou složek (polyol + isokyanát) v předepsaném mísícím poměru a odlitím směsi do formy lze za několik desítek minut získat velmi kvalitní odlitek s vlastnostmi dle volby uživatele.

Podle firemní dokumentace jsou nejčastější aplikace tyto:

 • slévárenské modely a jaderníky (F40),
 • hobby modely, doplňky a figury (F32, F38, F16),
 • vakuové tváření plastů (F16, F18, F19),
 • lisování a zaklepávaní plechů (F50).

Vyzkoušel jsem některé druhy a po testování používám pryskyřici s označením F181), protože:

 • pryskyřice se dodává ve dvou plastových lahvích o hmotnosti cca 0,9 kg s označením „složka A (polyol)“ a „složka B (iso)“, které se velmi snadno dávkují a míchají v poměru 1:1,
 • i po smíchání obou složek je směs velmi řídká, takže zateče i do nejjemnějších zákoutí formy,
 • k promíchání obou složek postačuje několik vteřin (déle jak 20 vt. ji nikdy nemíchám),
 • po zalití do formy začne tuhnout za 3 – 4 minuty (záleží na teplotě okolí),
 • za dalších 20 – 30 minut lze odlitek vyjmout z formy (opět záleží na teplotě okolí),
 • v této fázi je odlitek tuhý, ale vláčný, takže okraje či přebytky pryskyřice lze snadno odříznout skalpelem,
 • po vytvrzení (druhý den) lze odlitek opracovávat (brousit, řezat, leštit apod.).

Technická podpora firmy doporučuje:

 • skladovací životnost obou chemikálií v originálním neotevřeném balení je 12 měsíců – POZOR: V distribučních prodejnách (např. CHEMEX, Praha 8) se bohužel nabízejí stará balení s vyznačenou skladovací životností třeba už jen 3 měsíce;
 • nádoby je po otevření nutné skladovat na suchém tmavém místě při teplotě 15 – 25°C (tedy tzv. při pokojové teplotě);
 • chemikálie je nutné chránit před vzdušnou vlhkostí, která je hlavní příčinou jejich předčasného stárnutí. Toho lze docílit jednak tím, že hned po odebrání příslušného množství se pevně uzavře uzávěr nádoby, a dále tím, že se při skladování přes vršek nádoby přetáhne např. latexová rukavice, ze které se vytlačí přebytečný vzduch;
 • pokud se ve složce B časem objeví nad hladinou pevná krusta (důsledek působení vzdušné vlhkosti), lze ji rozpustit v troubě při teplotě 60°C po dobu cca 2 hodiny;
 • při dobrém skladování se použití pryskyřice prodlouží až na cca 3 roky.

___________________________________

1) Technický list: http://www.axson.cz/dokumenty/technicke-listy – hledej F18

Foto hlav

.

.

Nová informace přímo od zdroje

  David Bílek z firmy ACR CZECH, s.r.o., která je českým zastoupením firmy AXON Technologies, doplnil výše uvedenou stať o nové informace.

  V nejbližší době přijde na trh nový materiál s označením F180, který po 15 letech nahradí „starou“ polyuretanovou pryskyřici F18. F180 byla vyvinuta především pro odstranění drobných nešvarů F18, jako byla sedimentace molekulárního síta pro zachytávání vlhkosti (a tento sediment nebylo doporučeno rozmíchávat) a dále pak pro zlepšení užitných vlastností.

  Nová F180 se chová velmi podobně jako HD polystyren, ze kterého jsou vyráběny plastikové modely a modely kolejových vozidel. Teplotní odolnost se zvedla až ke 100°C a nový produkt je čistě bílý se zvýšeným UV filtrem. Odlitky se proto velmi snadno pigmentují a rovněž lakování modelářskými barvami je snadnější, díky menšímu množství odpadních produktů na povrchu odlitku.

  Lepení F180 je možné vteřinovými lepidly nebo lepidly epoxidovými (5-ti minutový epoxid), dobrou adhezi však vykazují i disperzní jako je Herkules apod.

  Uživateli jistě bude příznivě hodnoceno, že cena nového produktu zůstává stejná!

  Technický list AXON F180ZDE

David Bílek

(rev. 16. 10. 2014)

.

 

Rubrika: DÍLNA, ZNÁŠ TO?, Zpracování, ZPRÁVY

1 komentář

 1. V. Franta napsal:

  Zdravím. Chtěl bych se zeptat na vhodnou pryskyřici na odlévání figurek. Odlévam různé figurky cca 5-14 cm a i různé drobné věci. Chtěl bych zkusit jinou pryskyřici než ze které dělám. Potřebuji středně pomalou na zpracování s dobrou zatékavosti s dobou pro odlévání kolem 20 minut a tak do hodiny aby šlo odformovat. Barva šedá, nebo bílá ( je to jedno)

Vložit komentář

Text komentáře: