Diamantové řezací kotoučky

Bývám dotazován, zda-li mám v N-šopíku tenké diamantové řezací kotoučky. Neměl jsem je a navíc se ukázalo, že je při budování kolejiště potřebuju taky. Koupit všelijaké brousící a řezací kotouče v hobby prodejnách nebo v dalších specializovaných obchodech s nářadím samozřejmě není žádný problém, ale tyto nástroje jsou silné okolo 0,5 mm a tomu odpovídá i šíře řezu. Jejich cena okolo 500 Kč za kus není pro modeláře přívětivá. O něco levněji je lze získat za oceánem (např. Micro-Mark), ale ty se zase prodraží dopravou a absurdními poplatky u nás.

  Tak dlouho jsem hledal, až jsem objevil nabídku jedné evropské firmy, která nabízí (kupodivu ve výprodeji a bohužel jen v limitovaném množství) tenké kotoučky, která mají na okruží napečený diamantový prach. Tloušťka plechové planžety, ze které jsou zhotoveny, je pouhých 0,10 mm. Otvor pro mandrelu má standardní průměr 2,35 mm. Kotoučky jsou dva, resp. tři. Větší mají v plechu vysekané antivibrační otvory.
  Menší kotouček má průměr 19 mm a tl. 0,15 mm. Šíře řezu je pochopitelně širší (cca 0,2 – 0,5 mm) a koresponduje se způsobem řezání (tzv. z ruky s vrtací frézkou, nebo jeli nástroj upnutý v nějakém strojním zařízení).
  Kotoučky o průměru 22 mm jsou dva. Oba typy mají stejnou tloušťku diamantového okruží (cca 0,25 – 0,3 mm), liší se jen tvarem a ustavení odlehčovacích antivibračních otvorů v planžetě.
  Vyzkoušel jsem vzorky a mohu potvrdit, že kotoučky řežou dostatečně. Vzhledem k jejich průměru s nimi lze „prořezávat“ i výhybky PECO v měřítku N (kde se doporučuje jistá úprava – ZDE), aniž by došlo k poškození vnějších kolejnic výhybky. Nástroj upnutý v ruční vratcí brusce (např. Proxxon) se vejde mezi vnější koleje i když je v záběru a řeže vnitřní koleje – viz obr.
  Jakou ale budou mít životnost, o tom nechci spekulovat; nepochybně budou náchylné na „neslušné“ zacházení. 
  Cena kotoučků je na naše poměry podle mne přijatelná. Nabízím je v N-šopíku – ZDE.

Obr. 1 – Diamantový řezací kotouček – průměr 19,  tl. 0,15 mm

Obr. 1 – Diamantový řezací kotouček – průměr 22,  tl. 0,25 mm

Foto hlav

Rubrika: DÍLNA, Nářadí, ZPRÁVY

komentáře 2

 1. Martin Pinta napsal:

  Velká sháňka po těchto kotoučích na diskuze.modely.biz. Teď Ti blahořečím (jako i za jiné věci), že jich pár mám. http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=9&t=11295#p233102

 2. admin napsal:

  Vím o diskusi na „diskuzi.modely.biz“ na téma diamantové kotoučky. Nejen tam jsem zaregistroval trvalý zájem o toto zboží. Čtenáři a bývalí zákazníci mi píší stále. Ale bohužel – zdroj vyschnul.
  Potvrzuji slova Martina Pinty, že to co jsem prodával v N-šopíku není totéž, co nabízí obchody pro kutily (OBI, Hornbach aj.), resp. prodejci jako PROXXON, GME atd., anebo co lze dnes běžně koupit na burzách (výstavách) v Lipsku, Drážďanech či Welsu. „Moje“ kotoučky byly velice tenké, diamantový prach byl nanesený na planžetách 0,25 mm (průměr 22 mm), nebo 0,1 mm (průměr 19 mm).
  Tyto kotoučky byly primárně určené pro dentisty, resp. zubařské laboranty. Kdysi jsem je relativně velmi levně kupoval od nějakého Turka z Německa. Když mi je ale asi 10x zdražil, doprodal a vytratil se z internetu.
  Dneska obdobné kotoučky vyrábí Číňan, v lepším případě mají původ v Pákistánu či Indii, ale zkupují je ve velkém překupníci lékařského a zubařského náčiní a ti – jako ostatní loupežníci z oboru farmaceutického průmyslu, co parazitují na zdraví, vlastně nemocech lidí -, moc dobře vědí, jak se vydělávají peníze. Výjimky samozřejmě existují, ale pokud jde o levnější zboží, má to pochopitelně souvislost s kvalitou :-).
  Takže, rozumná volba může být český MEDIN (sekce zubařské pomůcky), ale je třeba počítat s cenou kolem 300 Kč za kus 🙁 . Kdo umí cizácký jazyk, může zkusit nabídku Číňanů na bezpočtu jejich e-shopů, třeba AliExpers (pokud tam zrovna toto zboží nabízí). Lepší rady nemám.
  Jan Hlaváček

Vložit komentář

Text komentáře: