Štokr, aneb 556.0 v měřítku N
Vydáno: 11.1.2012Který z modelářů by neznal pojem Štokr1)? A nechtěl by ho mít na kolejišti? Je to jedna z nejhezčích a nejsilnějších parních lokomotiv, které byly vyráběny v plzeňské Škodovce od roku 1951. Už pohled na pět spřažených náprav je fascinující! Kdo slyšel její zvuk, ví o čem je řeč. Profesionální výrobce tak krásného modelu v žádném měřítku se ale bohužel nenašel, výjimku tvoří malé a drahé série v H0.
Obr. – Lokomotivy řady 556.0 byly vyráběna v letech 1951 – 1958 v počtu 510 kusů v plzeňské Škodovce (foto Rainerhaufe)
V měřítku N je možná jen vlastní přestavba vhodného továrního modelu. Inspiroval jsem se u Bedřicha Rotrekla z Chrudimi, který už postavil několik pěkných modelů různých parních lokomotiv.
Dále uvádím jen přehled a charakteristiku jednotlivých komponentů a změn na firemním modelu, který posloužil jako základ pro přestavbu, detaily jsou patrné na fotografiích:
• vhodným pojezdem pro Štokra je model lokomotivy ROCO BR 043,
• tendr je zhotoven z leptu od firmy DK model,
• přestavba byla řešena s důrazem na lepší jízdní vlastnosti, než na detaily…
• proto byly např. vynechány brzdy, aby byl zajištěn volný pohyb náprav v malých obloucích;
• původní nevhodný motor neumožňoval pomalou jízdu ani rozjezd, mašina jezdila rychle a nerovnoměrně. Bylo nutno zvětšit převodový poměr…
• pro málo prostoru nebylo možno použít ozubená kola, převod 2 : 1 byl řešen třením mezi dvěma setrvačníky;
• nový motor s neželeznou kotvou tak točí ve vyšších otáčkách a model jede pomalu a plynule;
• kotel i kabina byly prodlouženy
• byly vyrobeny též boční ochozy a celá přední část;
• okolky byly obroušeny na 0,5 mm,
• vyrobeny byly jemnější ojnice a čepy a to výrazně přispělo k vzhledu stroje;
• v tendru jsou taky nápravy s nízkými okolky.
Model je osvětlen reflektorem se zalepenou SMD LED. Značení a zbarvení mašiny je podle stroje deponovaného v českobudějovickém depu.
Jelikož tyto mašiny byly určeny k tahání těžkých nákladních vlaků, proto model dobře vypadá se soupravou výsypných vozů (Wapky – lept od firmy Jan Cekul).
__________________________________
1) Lokomotiva 566.6 Štokr – In: http://lokomotivy.webzdarma.cz/556_0.htm; http://cs.wikipedia.org/wiki/Lokomotiva_556.0
Foto Jiří Kubík – N-vlaky; Rainerhaufe – Wikipedia.de
Rubrika: FOTOGALERIE, Lokomotivy, MODELY, Modely Jirky Kubíka, Modely vozidel, ZPRÁVY
17.1.2012 at 10:29
Zdravím
Potřeboval bych vědět, zda se někde dají sehnat motorky Piko 12 V 9 000 ot/min s dvěma vyvody na šnek, standartně montované do lokomotiv měřítka N. Nebo nemáte zkušenosti s jejich co nejednodušší náhradou?
Vlastním kolejiště N a několik loko už je mimo provoz kvuli motorkům, potřeboval bych náhradu. Petr
18.1.2012 at 10:16
Kde sehnat originál motor nevím, dávno se nevyrábí. Ale dá se nahradit motorem Mashima MHK 1024D , viděl jsem to na Německých stránkách internetu. Motor je dlouhý 24 mm (Piko 27) plus oboustranné hřídele 10 mm.Celkově tedy asi o 3 mm kratší, ale na šneky to stačí. Má naprázdno vyšší otáčky, ale v zátěži se srovná skoro stejně. Je třeba jej jen vhodně upevnit. Koupí se na burze nebo internetu asi za 350 Kč Zdraví J. K.
7.2.2012 at 18:15
Je to naozaj krásny pohľad. Je to len druhý „štokr“ čo vidím v N-ku (ale nepochybujem, že ich je viac). Krásna práca. Niet čo dodať.
12.2.2012 at 12:24
…ten třecí převod je mosaz na mosaz nebo je tam vložen jiný material? děkuji za odpověď.
12.2.2012 at 17:46
Dobrý den, původní převod byl řešen novodurovým válečkem s nataženou silikonovou bužírkou na mosazný setrvák. Byl ale potřeba větší přítlak. Do setrvačníku byl proto vybrán větší otvor na přesný rozměr adhezního kroužku, používaného na nápravách, a ten je zalepen. Tření je tedy silikon – pryž.
S pozdravem J. Kubík
29.1.2013 at 16:46
Jelikož původní motor a pohon s převody se ukázal jako slabý a hlučný, byl použit silný motor SFK-050SH 12V, je prodáván v AC-DC Audio. Vešel se i se setrvačníkem akorát do tendru. J.K.
19.10.2022 at 09:35
Krásné dílko. Krásně propracované. Když to člověk vidí u krabičky sirek, teprve mu dochází, jak obtížné je něco podobného vytvořit. Klobouk dolů.