Třmenová měřidla od Micro-Mark
Vydáno: 30.5.2021Netajím se tím, že jsem ujetej na dobrém nářadí. Ví to každý, kdo sleduje Honzíkovy vláčky. O nářadí a nástrojích jsem také psal první články pro svůj web, většinou i s informací a radou kde se dají pořídit. Kdykoliv je to třeba, pokračuji v tom. Jsem totiž přesvědčený, že bez kvalitního nářadí se pořádně nedá nic vyrobit či opravit. Je ale pravda, že už párkrát jsem byl přesvědčen o opaku. Viděl jsem super modely zhotovené s nářadím nikoliv špičkovým. Špičková ale byla práce (= znalosti, dovednosti, zkušenosti a nápady) Pana Modeláře.
Nevím kolikrát jsem už odkazoval na zásilkový obchod Micro-Mark – ZDE, který sídlí v New Jersey. A musel bych hodně dlouho přehrabovat archiv faktur a dodacích listů, než bych spočítal, kolikrát jsem u nich nakupoval. Byly doby, kdy to bylo snadné velmi, pak se všechno změnilo, ale stále to ještě snadné bylo. Když došlo k první obchodní válce Evropské unie s Čínou i Amerikou, tak jsem ze zavedení cel a dodatečných úhrad jakýchsi poplatků obvinil Kalouska, nicméně ani po letech se mu omlouvat nebudu. Pak se dokonce zdálo, že i v Česku se našly firmy, které snad úspěšně využijí obrovskou díru na našem trhu spočívající v absenci tohoto sortimentu zboží z dovozu. Naneštěstí pro nás modeláře ale asi záhy zjistily, že těch potřebných je u nás hodně málo a tak se časem vytratily. Protože však světem vládnou prachy, prachy a zase jenom prachy, už poněkolikáté je všechno zase jinak. Naštěstí těch pár dobrých zahraničních e-shopů s nářadím funguje dál. A logicky si našly způsob, jak obejít poťouchlé předpisy EU stran blokování zboží vyrobeného mimo unii. Čínské e-shopy už před érou covidovou vytvořily jakési pobočky okolo přístavů na pobřeží Atlantiku a zboží posílají z těchto „obchodních“ adres koncovým zákazníkům v evropských zemích. Čímž zboží putuje bez cla a poplatků za DPH z EU do EU. Bravo. Na to samé nyní zdá se přišli i v Micro-Mark. Naposledy jsem od nich dostal po nákupu zboží odkaz na aplikaci sledující pohyb zásilky. Jednoznačně je na ní vidět odeslání z NJ. Pak se chvilku objevovalo okno s údajem „na cestě“. Pak se víc jak týden nic nedělo a najednou pic – zvonila pošťačka, že přinesla balíček. Bez všech těch známých razítek, že zásilka prošla naší celní poštou. (Pravda, clít něco za 2 x 12 dolarů je blbost, ale vysvětluj to úředníkům z Bruselu..!) Koukám na obálku a tam je údaj, že se do poštovního postrkování asi zapletla nějaká pobočka firmy sídlící v Paříži. Pokud tomu tak bude vždycky, tak bravo podruhé!
Obr. 1 – Část adresního štítku zásilky od Micro-Mark z května 2021, která zřejmě obešla celnici
.
Musím ovšem jedním dechem dodat, že ne úplně všechno, co jsem si u Micro-Mark koupil, bylo odpovídající kvality. A bohužel tomu tak bylo i nyní. Zdá se mi až příliš markantní, že u většiny zboží kupovaného v Americe chybí ono známe „Made in US“, na což jsme byli zvyklí v Evropě (ale ani tady už to nebývá pravidlem). Proč asi? Protože se obvykle jedná o levné (a bohužel nekvalitní) výrobky odkudsi z Asie (konkrétní státy nebudu uvádět, abych zase někoho neurazil). Každý ví, o koho se jedná. A zřejmě i Amerika se za takové výrobky stydí, proto raději jejich původ zamlčuje. Kvalita se pozná velmi snadno tehdy, když je na výrobku nutná lidská práce. Pokud výrobek vzniká od a do zet na výrobních automatech, vady se objevují také, ale ne tak často. Jakmile se ale jedná např. o kleště, pinzety, svěráky atd., u kterých je v závěrečné fázi výroby nutná ruční práce dělníka (zabroušení čelistí, přesné sesazení dílů apod.), je to děs a hrůza. Ještě o tom bude řeč u výrobků, které hodlám v dobré víře přestavit.
Ano, někdo možná namítne, „co bys chtěl za tu cenu?“ A já říká: „Kvalitu, milý brachu! I levná věc musí být kvalitní v tom smyslu, že nesmí být v žádném případě díky nekvalitě výroby ohroženy její užitné vlastnosti.“
* * *
Ještě na dokreslení občasných nekvalitních krámů od Micro-Mark: Někdy s nadsázkou tvrdím, že už si nemám u Micro-Mark co koupit, protože všechno mám. Samozřejmě to není pravda. I když…? Jenže, ono to, co se na obrázku tváří jako skvělá věc, ve skutečnosti postrádá svoji kvalitu. Jednou jsem se dokonce odhodlal koupit i „ne-metrické“ vrtáčky v nástavcích z hliníku pro jemnou ruční práci (kat. č. #6093m) – ale to jsem si dal. Nejde o to, že bez kalkulačky nepoznám správný průměr vrtáku vyjádřený v palcích a jejich zlomcích, to lze spočítat jednou a napsat si průměry v milimetrech na obaly. Ale právě v tomto případě se ukázalo, jak lze dobrý nápad špatnou kvalitou práce odsoudit k nepotřebě. Vrtáčky jsou totiž v hliníkových nástavcích tak špatně zafixovány, že po několika použití se začnou protáčet – a tím je vymalováno…
Obr. 2 – Vrtáčky fixované v nástavcích z Al pro jemnou ruční práci – jejich zásadní vadou je, že nejsou v nástavci dobře ukotvené a po krátké době se protáčejí. Zdroj: Micro-Mark
.
Nebo precizní elektrický šroubovák (kat. č. #86258) s pěti různými bity. Výborná pomůcka, ale jen do té chvíle, než na otočnou hřídel nasadíte sklíčidlo pro malé vrtáčky (kat. č. #86259). Hřídel má totiž v ložisku vyosení snad 0,3 až 0,4 mm, což při šroubování s nasazenými bity zase až tak moc nevadí, ale když se na osu nasadí sklíčidlo a utáhne se imbus na objímce, další osová nepřesnost se sečte s první a házivost vrtáku je extrémní. Vrtat s průměrem pod 0,5 mm prakticky nejde, protože vrták většinou okamžitě praskne. A přitom by stačilo tak málo a jednalo by se o vynikající nástroj…
Obr. 3, 4 – Vynikající elektrický šroubovák s pěti bity a nasazovací sklíčidlo na vrtáky; jejich jedinou vadou je neskutečně velká osová házivost, čímž je nástroj pro účely jemného vrtání nepoužitelný 🙂 Zdroj: Micro-Mark
.
Nové zklamání
V nabídce Micro-Mark se před časem objevila sada skládající se ze čtyř komponentů označená jako 4-Piece Pocket-Size Micro Measuring Set (kat. č. #88503). Vše za 35 dolarů. (Jednotlivé nástroje lze ale objednat samostatně.) Obsahuje maličký úhelník, odpichovátko a vnitřní a vnější třmenové měrky. (Ve skutečnosti se s nimi neměří v pravém slova smyslu, ale poměřují se míry, resp. se „přenáší“ z jednoho na druhý předmět, anebo se s jejich pomocí dá změřit něco, kam se nelze dostat třeba s posuvným měřítkem.) A o to mi šlo především. Zkuste například přesně změřit šířku vnitřku karosérie nějakého modelu ocelovým měřítkem? Ani posuvkou to kolikrát nejde.
Navíc slovíčko micro v názvu nástrojů je opravdu na místě – měrky jsou totiž opravdu maličké, pěkně do ruky, právě tak pro modeláře. Odpichovátko i obě měrky jsou totiž dlouhé necelých 100 mm. A to je hlavní důvod, proč na toto nářadí upozorňuji. U nás se také dají sehnat podobné měrky, ovšem jen o 50 % větší a ještě větší (tedy 150 a 200 mm). Pokud by je někdo hledal, doporučuji firmu UNI-MAX – ZDE. Rád bych ovšem současně po pravdě zdůraznil, že pokud někdo trvá na špičkové kvalitě těchto měrek, a je mu lhostejná velikost nářadí, ať se rovnou zaměří na zmiňované výrobky prodávané UNI-MAX. Cenově to vyjde přibližně stejně.
Vnější třmenová měrka
U Micro-Mark kat. č. #88499, stojí $10.95.
Jak už je uvedeno, třmeny jsou dlouhé cca 100 mm (4“) a jsou vytvarované tak, aby s nimi šly obepínat různé předměty. Jsou zasazené v pružině, která je otevírá po uvolnění/přitažení rýhované matice na aretovacím šroubu. Čelisti se dají otevřít v rozsahu od cca 1 do 75 mm.
Obr. 5 – Vnější třmenová měrka vypadá na obrázku v katalogu Micro-Mark jako ideální nástroj. Zdroj Micro-Mark
.
Vnitřní třmenová měrka
U Micro-Mark kat. č. #88500, stojí $10.95.
Obdobně jsou i třmeny této měrky pro oměření vnitřních rozměrů zasazeny do pružiny, která je roztahuje od sebe, jejich aretaci zajišťuje šroub s rýhovanou maticí. Konec třmenů je vytvarován tak, aby s ním šly oměřit dutiny; nebo se s nimi dají replikovat vzdálenosti nastavení např. brusných a řezacích nástrojů aj. Třmeny jsou rovněž dlouhé cca 100 mm (4“). S měrkou lze měřit přibližně v rozmezí od 8 mm do 105 mm.
Obr. 6 – I vnitřní třmenová měrka vypadá na obrázku v katalogu Micro-Mark jako ideální nástroj. Zdroj: Micro-Mark
.
Obě měrky mají třmeny z oceli (kovové jsou i ostatní díly), povrch je šedivý, matný. Bohužel, jak už je zmíněno výše, ruční práce při jejich výrobě, spočívající ve spasování nástroje a dobroušení třmenů v místě, kde by se měly dotýkat, celý výrobek znehodnocuje. Třmeny na obou měrkách jsou nestejné, jednou přebroušené, podruhé nedobroušené. Z hlediska přesného měření je nejcitlivější hrana zbroušená šikmo k podélné ose měrky. U vnější měrky jsou dokonce třmeny nesouměrné, jeden je viditelně ohnutý. Funkční plochy na sebe vůbec nedosahují. Naprosto nepochopitelné ale je, že měrky deklarované jako „micro“ mají šířku funkčních části třmenů mezi 2,5 až 3,5 mm, což je mnoho ve smyslu budoucího užití měrky.
A ještě důkazy, že si nevymýšlím a že jinak váženou a ctěnou firmu Micro-Mark neočerňuji zbytečnými slovy:
Obr. 7 – Detail vnější třmenové měrky focený kolmo shora; svorka je upnuta za pružinu, vybočení, zkroucení třmenů a jejich bídné zabroušení je patrné bez dalších komentářů
Obr. 8 – Detail téže měrky se zaměřením na šikmo zbroušené funkční konce třmenů
Obr. 9 – Stejně nekvalitní práce brusiče, kterému bylo svěřeno začištění a spasování funkčních konců třmenů, tentokrát u vnitřní třmenové měrky
.
Závěr
Nebudu lhát. Tentokrát jsem s měrkami dodanými Micro-Mark nespokojený. Samozřejmě, je nesmyslem uvažovat o jejich reklamaci. To u těchto zahraničních nákupů prakticky nejde, s tím musí člověk počítat. Ještě tak možná lze reklamovat nákupy přes eBay, kde se systém se švindlíři nemazlí. Ale vracet zboží za pár dolarů do Ameriky nebo do Hong-Kongu nedává smysl. No budiž!
Zbývá jediné: Sehnat zručného nástrojaře, který jednak třmeny vyrovná tak, aby pasovaly proti sobě, a hlavně zbrousí třmeny na max. šířku 1,5 – 2 mm, spíše méně, aby miniaturní nástroj dával funkční smysl. Každému, kdo by mne chtěl následovat v nákupu této užitečné pomůcky doporučuji orientovat se na měrky sice větší, ale rozhodně kvalitnější. Cenově to vychází přibližně stejně, jak už jsem napsal.
Foto hlav
.
Rubrika: DÍLNA, Nářadí, ZPRÁVY