Modell Hobby Spiel Lipsko 2016

P1170343_1kNa  přelomu září a října přivítali organizátoři na výstavišti v Lipsku účastníky tradičního Modell Hobby Spiel (MHS) – oficiální web ZDE. MHS je největší prodejní veletrh modelů, především železničních, kreativního umění, her a hraček orientovaný především na návštěvníky pěti východních států Německa, Bavorska a Hessenska, včetně České republiky a Polska. Letošní MHS byl v pořadí již dvacátý první.

  Jestliže statistiky tvrdí, že loni se MHS zúčastnilo 655 vystavovatelů z 15 zemí, tak skromným odhadem jich letos asi bylo více. Návštěvníků (kterých bylo loni 94.800 plus 9.000 dětí do sedmi let) se zdálo být první výstavní den přítomno o dosti méně, což nám ale pochopitelně vyhovovalo, protože bylo možné se mezi stánky volně pohybovat (a baťůžkáři netrhali ostatním rukávy), a především, bylo možné si bezproblémově vybírat v bezpočtu „hrabáků“, anebo se jen tak kochat tisíci a tisíci exponátů.

  Tradiční pouť uličkami od jednoho rohu do druhého v hale č. 3 zabrala mnoho hodin, a to jsme rozhodně nemohli prohlížet a zkoumat všechno. Pokud jde o měřítka železničních modelů, ani jedno z pěti základních nijak nepřevyšovalo nad ostatními. Jakoby byly zastoupeny téměř rovnoměrně. Byly nabízeny modely zcela nové, ale i z druhé ruky (některé už věčným cestováním hodně otlučené a chycené rzí), v cenách o dost levnějších než např. na eBay. Kdo chtěl (a našel), levně nakoupil.

  Známé a velké německé modelářské firmy, které se letos na začátku roku v Norimberku naparovaly v gigantických stáncích (kde většinou skoro nic nebylo) se v Lipsku rozumně uskrovnily a některé dokonce přivezly novinky. Pravda, stánek firmy TRIX jsme díky nedávno zveřejněné recenzi Brejlovce obcházeli velkým obloukem 🙂 . Většinou jsou ale na MHS v Lipsku stánky prodejců, kteří nenabízejí zboží přes eBay. A to bylo příjemné překvapení.

P1170311_1k P1170328_1k
P1170329_1k P1170358_1k

.

  Tradičně zde bylo možné doplnit zásoby spotřebního materiálu a nářadí. Vždycky mne to nutí porovnávat zdejší ceny nářadí s těmi, které mám v N-šopíku. Jen tři příklady: chirurgické a zubařské nástroje jsou v Lipsku mnohonásobně dražší, než ty, které jsem pro modeláře nakupoval v tuzemské firmě MEDIN. A to nakupující v Lipsku netuší, že nabízené nástroje jsou převážně z výroby odněkud z Bangladéše. Tenké „dekodérové“ vodiče (průřez 0,05 mm2) stojí v Lipsku od 1,5 € za jeden svazek 10 m. To je slušná cena, leč v N-šopíku jsem nabízel deset různobarevných svazků celkem za 290 Kč. A konečně, tenké diamantové řezací kotoučky nabízené v N-šopíku za 80 Kč kus (a nejednou jsem slyšel cosi o předražení) prodával jeden Polák v Lipsku kus za 10 €, což je cena obvyklá i jinde, neb se  jedná o speciální nářadí pro zubní laboranty. A v tomto oboru jsou ceny nářadí pěkně vyšponované. No, ale jinak se dá na MHS koupit (nebo objednat) skutečně téměř všechno.

  Asi třetina haly č. 3 byla zaplněná kolejišti všech možných měřítek a modelovými „tankodromy“. Pokud šlo o kolejiště, dominovala velká měřítka. Zahradní železnice v zemích býv. NDR stále táhne.

P1170318_1k P1170332_1k
P1170335_1k P1170342_1k
P1170345_1k P1170346_1k

.

  Nechyběly ani parní stroje, i když jich zde letos bylo méně jak loni. Překrásné byly lokomotivy pro zahradní železnici poháněné skutečnou párou (vyrobenou pod kotlem zahřívaným plynem).

P1170343_1k P1170348_1k
P1170349_800 P1170351_800

.

  Českých prodejců a vystavovatelů bylo v Lipsku málo. Letos dokonce pauzírovala i firma MERKUR, která si v uplynulých letech získala na německém trhu značné renomé díky svým stavebnicím, ale hlavně kvůli modelům vlaků pro zahradní železnice. Reputaci v Lipsku ale zachraňoval Josef Jungmann, který nás celou cestu v autě bavil svými nesčetnými zážitky z absolvovaných veletrhů pod praporem firmy MERKUR.

  Potěšitelné ovšem bylo, že kdo v Česku něco v modelářském světě znamená, byl letos v Lipsku 🙂 . Někteří kolegové byli dokonce tak zabraní do svého putování mezi stánky, že neviděli a neslyšeli, co se kolem nich děje a nereagovali ani na rodnou řeč…

P1170315_1k

  Pokud jde o dokumentační foto, tentokrát jsem nesledoval nic konkrétního. Všechny snímky vznikly jen tak, bez cíleného záměru.

Fotogalerie

Foto hlav

.

Rubrika: FOTOGALERIE, Ze života (reportáže), ZPRÁVY

1 komentář

  1. Bohouš napsal:

    Letos se termín výstavy v Lipsku a v Praze naštěstí nepřekrývají, jak tomu bylo před dvěma lety. Ta pražská v Letňanech bude následující víkend. Nemůžu jí hodnotit předem, ale na základě předchozích zkušeností však 180 Kč za vstupné neplánuji dát.
    Pobavil jsem se na webu http://www.modelhobby.cz/cz_navstevnik.html, kde se skromně uvádí: „Jsme potěšeni vaším zájmem o tradiční modelářský veletrh Model Hobby, konající se od roku 1992, který je vedoucí akcí v oboru. V současné době je to největší a nejnavštěvovanější akce svého druhu v České republice a zemích tzv. bývalé východní Evropy.“ Tak jsem se víc než 25 let po zániku bývalé NDR/DDR dozvěděl, že DDR asi patřila do západní Evropy…

Vložit komentář

Text komentáře: