Setkání v Blansku – lekce stavba krajiny

Jak už bylo naznačeno ZDE, první ze seminářů na setkání členů sekce N-scale v Blansku byl věnovaný tvorbě krajiny. Potřebu modelovat krajinu podle nějakého reálného vzoru nemají třeba vyznavači „kobercového ježdění“ nebo ti, kterým stačí pro postavení cesty pro vláčky deska z překližky. Je to ovšem škoda, protože dnes už jsou k dispozici výborné materiály, prostředky a jsou také vypracované spolehlivé postupy, které skutečnou přírodu dokonale imitují. Přitom další a další se vyvíjejí.

  Z vlastní zkušenosti vím, že kdo si jednou zkusí udělat jen maličký čtvereček modelu přírody třeba na destičce z polystyrenu, podlehne jakémusi zajímavému faktu a začne hledat v každém pohledu do přírody kolem sebe to, co by se dalo zmenšit do nějakého modelářského měřítka. Najednou uvidí, že obyčejná louka či les hraje bezpočtem barev, a to není třeba čekat až do podzimu, kdy se příroda předvádí ve všech barvách. A když ještě člověk začne přemýšlet o tom, co je příčinou světlých a tmavých odstínů zelené, hnědé, žluté atd., – ano, slunce a voda – tak je na začátku úspěšné tvorby modelu krajiny při stavbě svého kolejiště.
  Není od věci poznamenat, že i u nás existuje několik firem, jejichž výrobky v řadě ohledů směle konkurují světoznámým výrobcům. Jenže, ono pochopitelně nestačí koupit si zelený koberec či statickou trávu a naflákat ji hala-bala na překližku s kolejemi. Všechno chce své. V Blansku se povídalo, ukazovalo a zkoušelo převážně s prostředky vyráběnými tuzemskou firmou Model Scene, jejíž oba zakladatelé – Dan Buchtela a Bob Pospíšil – seminář lektorovali. Pokusím se časem přinést pár postřehů z jejich přednášky; tady zatím nabízím jen pár komentovaných fotografií.

Foto hlav

Rubrika: FOTOGALERIE, Kolejiště, ZPRÁVY

1 komentář

  1. Oldřich Kouřílek napsal:

    Je pravda, že od té doby, co dělám druhou dioramu, se dívam kolem a sháním materiál. Prostě všechno, co by se mohlo hodit…

Vložit komentář

Text komentáře: