Koleje do vitríny zhotovené na 3D tiskárně

Poprvé jsme o 3D tisku v souvislosti s modely v měřítku N informovali už v roce 2010 – ZDE. Od té doby uplynulo hodně vody. 3D tisk do současnosti v lecčems pokročil; stal se dostupnější i amatérům, v profi-oblasti už i maličké výrobky mívají kvalitní povrchy, které potřebujeme např. při výrobě železničních modelů. Vzniklo pár nových technologií. V této stati se ale nebudu zabývat aktuální stavem ani trendy 3D tisku, ale zmíním jen jednu z mnoha užitečných aplikací, kterou na základě mého nápadu realizoval Jirka Šafář – MINIATUR.

  Pro své modely mám vitrínky z plexiskla. Už jsem o nich psal ZDE. Jejich autor v nich nechal vyfrézovat podélné drážky, do kterých zapadají okolky koleček, čímž jsou vagonky a lokomotivy fixovány. Jelikož drážky jsou ale příliš široké, tak např. při každé manipulaci s vozidly je zpravidla nutné postavení ostatních vozů upravit.

  Když mi Jirka Šafář ukazoval výsledky svých testů s 3D tiskárnou od firmy Průša, diskutovali jsme o dalších reálních aplikacích 3D tisku pro „naše“ malé měřítko. A najednou jsem věděl, že jeden produkt by se hodil: koleje pro vystavované vozy do vitrínek.

  Následovalo měření, maličko kreslení v Corelu, pak vytvoření softwaru pro tiskárnu – no a nakonec dlouhé (5ti hodinové) čekání na první prototypy. Drobné úpravy se týkaly výšky kolejnic a zámků, kterými se díly kolejí spojují. Pokud jde o fixaci kolejí ve vitrínkách, nakonec se ukázalo, že nejjednodušší řešení bude jednotlivé díly ve vitríně přilepit pomocí dvoustranné lepicí pásky (na obrázcích níže jsou ještě koleje v místech zámků slepovány jen jednostrannou páskou).

  Pro jistotu raději dodávám, že koleje vytištěné na 3D tiskárně nemohou být z pochopitelných důvodů napájené. Ale nepochybně se pro ně najde uplatnění i k jinému než popsanému účelu.

  Jelikož projekt nevznikal „na kšeft“ (a mohl by zajímat další modeláře), Jirka Šafář nabízí vážným zájemcům vlastnícím 3D tiskárnu naprogramovaný soubor k vlastnímu užití. Stačí si napsat. Já zdůrazňuji: Jen pro vlastní použití a nikoliv ke komerčním účelům!

Fotografická příloha

 

Obr. 1 – 3D koleje instalované v části vitrínky

Obr. 2 – Sada 3D kolejnic (6 dílů do vitrínky široké 90 cm)

Obr. 3, 4 – Detail zámků z lícní a rubové strany

Obr. 5, 6 – Sestavení dílů z lícní a rubové strany

Obr. 7, 8 – Sestavené díly slepené tenkou lepicí páskou; ve finále jsou koleje fixové dvoustranou lepicí páskou

 

 

Dovětek

  Že náš nápad někdo „opráskne“ a přes varování ho bude využívat komerčně je víc než jasné. Že ne? Tak tady je čerstvá zkušenost:

  V roce 2012 jsem publikoval nápad na vytváření dlažby („kočicí hlavy“) pomocí razítka – ZDE.

  V poslední nabídce německé firmy DM-toys už je takové razítko za 11,99 € k prodeji – ZDE.

  Výrobce a katalogové číslo? Holandský RAILNSCALE, N9024 – ZDE. Blahopřál jsem jim, že použili můj nápad. Neodpověděli. Ani se nedivím. A i kdyby odpověděli, naprosto přesně vím, co by napsali… 

Foto hlav

.

 

Rubrika: Doplňky, Nápady, ZPRÁVY

Vložit komentář

Text komentáře: