Koleje do vitríny zhotovené na 3D tiskárně

Poprvé jsme o 3D tisku v souvislosti s modely v měřítku N informovali už v roce 2010 – ZDE. Od té doby uplynulo hodně vody. 3D tisk do současnosti v lecčems pokročil; stal se dostupnější i amatérům, v profi-oblasti už i maličké výrobky mívají kvalitní povrchy, které potřebujeme např. při výrobě železničních modelů. Vzniklo pár nových technologií. V této stati se ale nebudu zabývat aktuální stavem ani trendy 3D tisku, ale zmíním jen jednu z mnoha užitečných aplikací, kterou na základě mého nápadu realizoval Jirka Šafář – MINIATUR.

  Pro své modely mám vitrínky z plexiskla. Už jsem o nich psal ZDE. Jejich autor v nich nechal vyfrézovat podélné drážky, do kterých zapadají okolky koleček, čímž jsou vagonky a lokomotivy fixovány. Jelikož drážky jsou ale příliš široké, tak např. při každé manipulaci s vozidly je zpravidla nutné postavení ostatních vozů upravit.

  Když mi Jirka Šafář ukazoval výsledky svých testů s 3D tiskárnou od firmy Průša, diskutovali jsme o dalších reálních aplikacích 3D tisku pro „naše“ malé měřítko. A najednou jsem věděl, že jeden produkt by se hodil: koleje pro vystavované vozy do vitrínek.

  Následovalo měření, maličko kreslení v Corelu, pak vytvoření softwaru pro tiskárnu – no a nakonec dlouhé (5ti hodinové) čekání na první prototypy. Drobné úpravy se týkaly výšky kolejnic a zámků, kterými se díly kolejí spojují. Pokud jde o fixaci kolejí ve vitrínkách, nakonec se ukázalo, že nejjednodušší řešení bude jednotlivé díly ve vitríně přilepit pomocí dvoustranné lepicí pásky (na obrázcích níže jsou ještě koleje v místech zámků slepovány jen jednostrannou páskou).

  Pro jistotu raději dodávám, že koleje vytištěné na 3D tiskárně nemohou být z pochopitelných důvodů napájené. Ale nepochybně se pro ně najde uplatnění i k jinému než popsanému účelu.

  Jelikož projekt nevznikal „na kšeft“ (a mohl by zajímat další modeláře), Jirka Šafář nabízí vážným zájemcům vlastnícím 3D tiskárnu naprogramovaný soubor k vlastnímu užití. Stačí si napsat. Já zdůrazňuji: Jen pro vlastní použití a nikoliv ke komerčním účelům!

Fotografická příloha

 

Obr. 1 – 3D koleje instalované v části vitrínky

Obr. 2 – Sada 3D kolejnic (6 dílů do vitrínky široké 90 cm)

Obr. 3, 4 – Detail zámků z lícní a rubové strany

Obr. 5, 6 – Sestavení dílů z lícní a rubové strany

Obr. 7, 8 – Sestavené díly slepené tenkou lepicí páskou; ve finále jsou koleje fixové dvoustranou lepicí páskou

 

 

Dovětek

  Že náš nápad někdo „opráskne“ a přes varování ho bude využívat komerčně je víc než jasné. Že ne? Tak tady je čerstvá zkušenost:

  V roce 2012 jsem publikoval nápad na vytváření dlažby („kočicí hlavy“) pomocí razítka – ZDE.

  V poslední nabídce německé firmy DM-toys už je takové razítko za 11,99 € k prodeji – ZDE.

  Výrobce a katalogové číslo? Holandský RAILNSCALE, N9024 – ZDE. Blahopřál jsem jim, že použili můj nápad. Neodpověděli. Ani se nedivím. A i kdyby odpověděli, naprosto přesně vím, co by napsali… 

Foto hlav

.

 

Rubrika: Doplňky, Nápady, ZPRÁVY

komentáře 4

 1. Jaromír Uher napsal:

  Zdravím,
  je super, že se o své poznatky a nápady dělíte se zbytkem modelářů. Jen bych si nebyl tak jistý s tím, že to, co napadne Vás, nenapadlo dříve někoho jiného. Válečkové razítko s reliéfem už bylo v sešitě Malá Železnice D3 stavba krajiny někdy za totality. Válečkové profilové razítko doporučovali na tvorbu reliéfu zdiva, dlažby a dalších opakujících se tvarů, kde se to pak vytlačovalo do moduritu, případně lepenky. Viděl jsem tak vytlačovat trámky do balzy – napodobení deskové stěny. Další razítko s reliéfem dlažby (více podobné tomu Vašemu) byl v časopise modelář někdy před rokem 2006 (po svatbě jsem si ho už nekupoval). Zde s tím razil dlažbu v dioramě z druhé světové války – tenkrát mně to zaujalo, protože dioramu jsem chtěl také zkusit. Plastové kolejnice bývaly u některých nefunkčních maket lokomotiv (+spousta hraček) – nápad s tiskem kolejnice je fajn, ale jen pro toho, kdo už má doma 3D tiskárnu a nepočítá si pracovní čas. Jak dlouho trvalo vytištění cca 1 metru? Spíše by bylo zajímavé tisknout si atypická podloží pod výhybky a různá křížení – jéé, teď mně to napadlo a už to nesmí nikdo použít :-), ale co když už si je někdo jiný tiskne?

 2. vvitty napsal:

  Honzo, tohle uz se prodava par let v ruznych meritkach a provedenich, namatkou :
  https://www.shapeways.com/product/TFNYYP84L/gustav-tracks?optionId=62434877&li=marketplace
  https://www.shapeways.com/product/KLEXM92S7/thomas-minis-display-track?optionId=65727292&li=marketplace
  V.

 3. admin napsal:

  No vidíš, jenže:
  1. Nikdo mi nic podobného nenabídl, tak jsme to museli „vymyslet“ sami.
  2. Píšeš, že se to prodává… No a to je to! Já to mám zadarmo :-):-)
  A jestli sis ten příspěvek dočetl dokonce, tak tam uvádíme, že kdo to chce taky zadarmo, tak si má napsat Jirkovi. Pošle mu soubor a může vesele tisknout. A v tom je ta pointa, víš?
  3. A odkazy, co jsi poslal, jsou nějaká debilní měřítka – rozhodně ne N-ko…!

 4. zubozrout napsal:

  Také bych si nebyl tak jistý tím, že to od Vás obšlehli. Není to zase tak revoluční myšlenka a podobná razítka lze nalézt ledaskde – případně i zdarma k tisku třeba na thingiverse.com. Nicméně to nic nemění na tom, že to nejspíše byl Váš originální nápad (když to zmiňujete), takže je super, že máte fantazii ;). Ostatně Váš web je více než inspirativní a děkuji za něj.

  Btw, nějaké koleje je případně možné sehnat i tady: https://www.thingiverse.com/thing:1645848 … ale nezkoušel jsem, vitrínu nemám 🙂

  Případně pro ty schopnější se jedná o poměrně snadný model, který se dá vymodelovat v ledasčem. Mně se na spoustu věcí osvědčil Blender (podchod, okraje nástupiště ale třeba i domečky nebo jen drobné doplňky kolejiště). I když pro začátečníky bych spíše doporučil jednodušší prostředí. Ale na samotné koleje by se spíše hodilo nějaké „matematické“ prostředí s velkou flexibilitou – jenže to jde již mimo mě, neboť jsem to zatím nezkusil.

Vložit komentář

Text komentáře: