Zase jsme si hráli s mašinkami na stole mezi pivy

P1110195_1kDá se říct, že jsme se už v hospodě U Váhy zabydleli. I personál už nic nenamítá, když začneme vytahovat všelijaké krabičky, ze kterých čouhají dráty na všechny strany. Ochotně přikvapí s prodlužovačkou, abychom se mohli připojit k Temelínu a modelářská beseda začíná. Tentokrát to však v tom našem pidi-salonku vypadalo jako na dětském hřišti, protože po stole se ploužila jedna z pohádkových mašinek ze seriálu „Tomáš“. A tuhle legrácku přišel dokonce zkontrolovat sám Frans Van der Ben, který je prodává. Ale postupně…

  Kupodivu jsme včera naprosto přeskočili kapitolu politika a taky o ženských se moc nemluvilo. Ostatně, v aktuální politice to je všem, co mají rozum v pořádku a chodí si povídat mezi normální lidi, ať už do hospody nebo kamkoliv, naprosto jasné, jen zase pár pseudo-demokratů (vlastně mocipánů) si mele svou. Rus si vzal Krym, který mu tak jak tak patřil, a navíc to má i svou logiku, když tam po rozpadu SSSR zanechali jisté vojenské základny. Určitě mu je někde u pr.., jestli se to libí EU či Obamovi. Nějak na hlavu postavené je, že tam proběhlo řádné referendum obyčejných lidí a přitom tady se označuje právě toto lidové hlasování za cosi anti-demokratického. Pouliční bitky se střelbou a mrtvými policisty i demonstranty jsou naopak označovány jako boj lidu za osvobození od tyrana – mimochodem zvoleného v demokratických volbách atd. A nejen tady jsou ony kýmsi z vnějšku Ukrajiny vyprovokované nepokoje takto označovány. Co si tak asi myslí o těch žvástech proti krymskému referendu Švýcaři, kteří se naučili lidově hlasovat o všem, i o kašně na náměstí? Ale to se už u nás raději nekomentuje. No, a kdo rozšťoural vcelku poklidnou situaci na Ukrajině a dopustil návrat banderovců do čela státu? To je přece taky nabíledni. Tak vlastně proč si povídat o politice, když je všechno naprosto jasné? Ztráta času. Stejně si mocipáni budou dělat, co se jim zlíbí, a budou přitom šířit žvásty o demokracii. A odvážná slova o válce? No, to už bych zase až tak moc nepodceňoval, protože války obvykle vznikají rychle a nikoliv z vůle lidí, ale blbců. Jenže ti mají tu moc…

*      *      *

  Za důležitější v této stati považuji objasnit, proč nám po stole v hospodě, okolo kterého seděli seriózní železniční modeláři, jezdily vláčky, které mají blíže k hračkám, jak k modelům? Jednoduše proto, že většina z těch seriózních pánů jsou taky tátové nebo dědové, v horším případě strýcové. A tudíž moc dobře vědí, co to je „za hrůzu“ pustit opravdu malé děti ke kolejišti. I osmiletý Honzík mi nedávno předvedl, že nestačí vyzkoušet přepínač ovládající světla v rotundě jednou, ale sedmkrát 🙂 . Cvak, cvak, cvak, cvak… Kdo je citlivější k neplechám dětí, začíná obvykle rychle rozdávat pohlavky.

  Zatímco když se nepatrně zainventuje do nákupu „skoro-modelů“, v daném případě mašinek z pohádkového seriálu „Tomáš“ (údajně vyráběno v USA – nebo snad Made in China?; prodává je Frans Van der Ben na Smíchově), nakoupí se k tomu troška kobercového kolejiva GeoLine® od Roco®, je vystaráno.

  Kolejivo GEOLINE je produktem firmy ROCO. Jsou to profilové koleje (CODE 83, výška profilu 2,1 mm) určené pro modely v měřítku 1:87 (H0). Mají jednoduchou geometrii, nabízeny jsou v mnoha délkových verzích (rovné i oblouky), existuje i několik typů výhybek a je k nim navíc celá řada příslušenství, vč. přestavníků a jiných komponent. Tyhle koleje jsou dostatečně masivní, vydrží opakované rozebírání a skládání, což hravě dokáží i malé děti. A kupodivu, když se k tomuto kolejivu připojí patřičné krabičky a ovladače, a do mašinek se strčí ten nejobyčejnější loko-dekodér, tak to jezdí i v digitálu. A nikde nekoukají žádné dráty, o které se zakopává.

  Pokud jde o vláčky zhotovené podle předlohy ze známé pohádky, nutno konstatovat, že pojezdy těchto hraček jsou dostatečně robusní a hlavně funkční. A dětem je úplně jedno, jestli mají před sebou super propracovaný model lokomotivy, u kterého se odborníci přou, jestli má správný počet nýtů, dobře vyvedené rámečky oken nebo správně přilepené zábradlí u schůdků, anebo jezdící „hračku“ Tomáše nebo Gordona. Místa uvnitř je habaděj, takže se tam vejde jakýkoliv dekodér.

  Jedním z komponentů vytvořených speciálně pro koleje Roco® GeoLine® je i dekodér Roco® 61196 určený k ovládání vestavného elektromagnetického přestavníku výhybek Roco® 61195. Bohužel, cena originálního výrobku se pohybuje okolo 800 Kč. Na základě podkladů Poláka Karola Marcińczaka a Španěla Paco F. Cañada vytvořil funkční upravenou verzi dekodéru Jindra Fučík, u kterého zcela přepsal software. K dispozici pro naše zájemce je tedy funkční ekvivalent originálního dekodéru, který se napájí přes konektor přímo z přestavníku. V systému modulů a dekodérů DIGI-CZ dostal označení „GeoDec“ (DIGI-CZ 024) a během víkendu bude v nabídce N-šopíku. Cenově vychází zhruba na polovinu ve srovnání s originálním dekodérem. A to už je značná úspora.

Dekodér GoeDec

  Dekodér „GeoDec“ se dá instalovat do všech čtyř výhybek GeoLine®, tj. rovné pravé a levé a obloukové pravé a levé, stejně jako do třícestné výhybky a křižovatky, ovšem tam jsou potřeba dva. Je zhotoven tak, že jej stačí otočit naruby a svým bočním konektorem ho lze zastrčit jak do pravé, tak do levé výhybky. Zařízení se připojuje přímo do konektoru v elektromagnetickém přestavníku (Roco 61195). Pinový konektor se jemně zasune do otvorů v přestavníku. Následující fotografie ukazuje namontovaný konektor v levé (WL) a pravé (WR) výhybce. Při montáži je důležité dodržet polaritu napájecího kablíku, který zajišťuje napájení srdcovky (barevné značky na přestavníku korespondují s barvami vodičů).

P1110191_1k

.

Mini ovladač pro výhybky

  Větší parádou je ale Mini ovladač pro výhybky, což je tlačítkový ovladač pro přehazování směru výhybek. Právě tuto sestavu na včerejší modelářské besedě Fulda předvedl a jak se dalo předpokládat, několik otců a dědů okolo stolu zajásalo. „To je vono, rozložím jí to v pokojíku na koberci a budu mít pokoj,“ zněl unisimo hlas odpovědných rodičů a prarodičů.

  Mini ovladač pro výhybky se připojí přímo do známé „krabičky“ ROCO pomocí telefonního kabelu. Nastaví se jeho funkcionalita a pak už stačí jen párem tlačítek ovládat přehazování směru výhybek. Těch párů je osm, což se jeví jako dostatečný počet pro „obyčejné“ kobercové kolejiště. A co je opravdu velmi důležité, že nikde mezi kolejemi nezavazí žádné dráty, které bývají příčinou malérů.

P1110211_1k

  A je to. Vlastně není. Protože když už jsem tuhle parádu pro děti složili, přispěchal jeden opozdilý kolega a vyndal z brašny další „zázrak“ od firmy ROCO, o kterém někteří modeláři píší do všelijakých diskusí ódy a vystavují se tak kritice i poznámkám, které nehodlám komentovat. Centrála Z21 je jistě zajímavým řešení pro určitou část modelářské obce. Především pro ty, kteří mají zálibu v řízení kolejiště přes počítač (přesněji tablet nebo chytrý telefon) a nechtějí studovat složitý počítačový systém, o kterém s takovou oblibou a pílí píše Martin Pinta (Lokopin).

  A tak se na stole objevila centrála Z21, jeden ze znalců tohoto systému povyskočil, vyfotil fiktivní kolejiště (nádraží) na stole, několika kliknutími v tabletu umístil výhybky a jakmile se chlapci přicvakli svými chytrými telefony a tablety přes donesenou wi-fi k centrále, začalo peklo. Ten chtěl přehodit směr doprava, jiný doleva, další couval a do toho je Fulda mátl svými zásahy přes MiniTCO. Takhle si představuju fungování kolejiště řízené několika dětmi, které dostanou do rukou ovladače. No, naštěstí k vážnějším železničním nehodám nedošlo. Ale i tento příklad naznačuje, jaký praktický význam mají Fuldovi nové moduly, resp. dekodéry.

  Tímto bych samozřejmě mohl skončit dnešní vyprávění o modelářské besedě v hospodě U Váhy. Ovšem nemohu jinak, než ukončit reportáž vzpomínkou na upečeného (a sežraného) ptáka zv. kachna. Paní majitelka se vyznamenala a měla by dostat řád Zlaté vařečky. Loňské vánoční debužírování stejného ptáka naproti v Naganu bylo skvělé, ale to včerejší snad bylo ještě lepší. Všem, kdo se nemohli zúčastnit přeju, aby neměli k nedělnímu obědu rizoto, buchtičky s krémem nebo zemlbábu.

Obrazová příloha

Foto hlav, Fulda, Slípek

.

Rubrika: ZPRÁVY

komentáře 2

  1. Zdeněk Slabý napsal:

    No to by ti Honzo šlo – jako to pití.

  2. Pavel napsal:

    Honzo, s Tvým názorem na Krym a celou Ukrajinu naprosto souhlasím. Na mínění obyčejných lidí se nikdy nehledělo.
    Pavel

Vložit komentář

Text komentáře: