Zajímavá kolejiště Zdeňka Slabého

021-Slaby-zima_900Čas od času se ozve od polských hranic z Karviné Zdeněk Slabý a pošle pár fotek kolejišť v měřítku N. Jedno lepší jak druhé. Některá stvořil na zakázku, nyní konečně poslal ucelený soubor fotek, které prezentují jeho kolejiště. Vlastně dvě, to druhé je zimní. Zdeněk patří v mašinkářském světě k velmi známým osobnostem. Jeho stromečky, lampičky, návěstidla, trakční vozidla a další modelářské doplňky si na svá kolejiště pořídil kde kdo. Já také. Nabízí je na svém e-shopu VLAKYTAKY – ZDE. Čtěte DODATEK.

  Na „mladším“ webu N-vlakyZDE – pak Zdeněk Slabý prezentuje svoje modelářské poznatky o modelové železnici v měřítku N.

Velké kolejiště

  Kolejiště v měřítku 1 : 160 tvoří tři panely široké 100 cm sestavené do písmene „U“ podél stěny místnosti a zabírají celkové plochu 220 x 220 cm. Napájení je realizováno stabilizovanými zdroji proudu. Kolejiště je ovládané systémem ROCO Z21, přibližně 80 procent komponentů na kolejišti je ovládáno digitálně. Kromě jízdy vlaků to jsou například závory (jsou ozvučené), kouřící komín, výjezdy se smyčky se samořízením semaforů a výhybek. Na kolejišti je instalováno osvětlení (výbojky se rozsvěcují „blikáním“ jako v reálu), jsou tam svítící auta atd.  Soupravy mohou jezdit na čtyřech okruzích.

.

Zimní kolejiště

  Toto kolejiště je koncipována tak, že se vejde od velké bedny. Rovněž je digitální. Velikostí ani složitostí nijak zvlášť nevyniká, na druhé straně je na něm velmi zdařile ztvárněná  zimní příroda, což je v modelářském světě velmi vzácné. Bohužel, ani na autorově webu zatím nejsou uvedeny žádné podrobnosti o stavbě a použitých modelářských prostředcích imitujících sníh atd.

Dodatek: Jak se dělá sníh?

  Když včera článek vyšel, hned zavolalo několik lidí a prý „jak se dělá sníh“? Zblízka jsem neviděl, jak se na kolejišti dělá sníh a led, ale podle Zdeňka Slabého je to jednoduché: „Nepoužil jsem k tomu určený výrobek od fy NOCH, protože se mi moc nezdál co do výsledné kvality sněhu. Můj sníh je z práškového cukru. Jen jsem do něho přimíchal „třpyt“, co se používá na vánoční ozdoby, a trochu sádry. Třpyt jsem sehnal přímo od výrobce, nebyl problém ho koupit. Jen jsem ho musel pomlet na vysokoobrátkovém mlýnku na kávu,“ vysvětluje.

„Kolejiště na obrázcích je opravdu tvořeno cukrem, je tam jen přísada, tj. bílá sadra, ale asi jen 20 %. Před tím připravím základ, krajinku, svahy atd. Tu naštukuji sádrou (závěje, nějaké ta větší zasněžená místa, aby byly vyšší). Pak to celé potřu mat. balacrylem. Na sníh se nesmí použít moc řídké lepidlo, jinak se cukr rozmočí, po zasypání znovu opakuji „cukrování“ 1krát i 2krát. A vypadá to OK, že? Druhá možnost (později používaná varianta): Použil jsem směs tvořenou asi 40 % cukru, 20 % sádry a přimíchal jsem sníh od NOCHa, anebo ten americký bazmek (je to stejné). Řekl bych, že je to o něco lepší. No, ale to moje kolejiště (na obrázcích) jsem již měl uděláno tím cukrem. Je sladké.“

  „Když jsem sněžil stromečky, tak jsem větve nejdříve natřel disperzním lepidlem (Herkules) a posypal je cukrem smíchaným se „třpytem“. Rampouchy jsem vytvářel tavnou pistolí. Vždy jsem její hrot přiložil k okraji střechy či k okapu, natáhnul roztavené lepidlo a ustřihnul,“ dodává. Zdá se to být snadné, že?

Podklady k textu a foto Zdeněk Slabý

.

 

Rubrika: FOTOGALERIE, Kolejiště, Modely Zdeňka Slabého, ZPRÁVY

Vložit komentář

Text komentáře: