Truhla s pokladem

Ano, takto netradičně – kokologgos-schatzkiste – a přitom sympaticky se nazývá e-shop, který inzeruje a nabízí své produkty na eBay – ZDE. 99,9 % kladných hodnocení nakupujících signalizuje naprostou spolehlivost toho obchodu. Silvio Hübsch z Vogelsbergu poblíž Erfurtu, používající nik kokologgos, provozuje i vlastní e-shop: ZDE. A proč se o něm zmiňuji? Jelikož v Česku by se těžko našel obchod s podobně bohatým sortimentem pro všechny modelové železnice.

  A když už, tak rozhodně by nedokázal zboží dodat do týdne. To za prvé. A za druhé, protože letos, stejně jako loni, se asi těžko potkáme na tradičních veletrzích v Lipsku, Drážďanech, příp. v rakouském Welsu. A zásoby docházejí 🙂 .

  Sám „kokologgos“ ke své nabídce uvádí: „V našem obchodě se zaměřujeme na nabídky pro modelové železnice všech rozchodů a pro výrobu modelů. Nabídka se pravidelně rozšiřuje. Můj sortiment zahrnuje např. figurky, automobily, LED, pouliční osvětlení, pouliční lampy, osvětlení domu, vypínače, terénní doplňky a mnoho dalšího.“

  U těchto slov stojí za povšimnutí především toto, cit.:

 • „vše pro výrobu modelů,
 • a mnoho dalšího“.

  Myslím, že už je jasné, proč na Kokologgos Schatzkiste upozorňuji na HV. Z přehršle nejrůznějších položek vyjímám pár příkladů:

1. Microlitze rot und schwarz Ø 0,28mm verzinnt mini Litze auf Spule je 10 m – /objednací kód S865/ – (pocínované mikrovodiče s izolací červené a černé barvy o průměru 0,28 mm navinuté na cívce) – ZDE

   Když jsem provozoval eN-šopík, myslel jsem si, že mám v nabídce ty opravdu nejtenčí vodiče. Byly to ty, kterými jsou běžně osazovány dekodéry všech evropských výrobců. Nebyly ale nejtenčí, jak jsem se mylně domníval. Kokologgo nabízí vodiče o Ø 0,28 mm. Dvě cívečky (na nitě do šicího stroje) s návinem po 10 metrech stojí 8 €. U stejného prodejce jsem na veletrhu v Lipsku sehnal tyto vodiče ve čtyřech dalších barvách izolace. Pozor:  Jedná se o průměr (samozřejmě měřeno vč. izolace – viz diskuse), nikoliv o obvykle uváděný průřez vodiče!

 

.

2. 10 Stück Micro Steckverbinder RM 1.0 2-polig mit Kabel Stecker + Buchse – S222 (dvoukolíkové mikro-konektory RM 1.0 s kabelovou zástrčkou a zásuvkou – 10 párů) – ZDE

  Dvoukolíkové konektory těchto rozměrů jsou ideální pro N-kaře. V nabídce kokologgos jsou též čtyř, šesti, osmi a více kolíkové konektory. Sehnat jinde se dají, ale není to jednoduché. Deset párů konektorů připájených na vodičích je tak akorát na stavbu několika modelů. Svého času se daly sehnat i s více barevnými vodiči. Sada stojí něco málo přes 10 €, prodávající nabízí množstevní slevu.

 

.

3. 3x Lötzinn im Spender à 12g 1mm x 3m bleifrei Zinn zum Löten +Flussmittel – S478 (tři metry trubičkové pájky Ø 1 mm ve složení 99,3 % cínu a 0,7 % mědi adjustované v plastové tubě s víčkem s dírkou) – ZDE
  Tento způsob adjustáže je velmi praktický. Víčkem tuby, která se dobře drží v ruce, se trubičkový cín povytahuje podle potřeby. Páječka v pravé ruce, tuba s cínem v levé, nebo jen tak na stole. Teplota tavení tohoto cínu je okolo 220°C, ale to je samozřejmě odhad daný údajem na displeji pájecí stanice. Sadu tří tub(!) prodejce nabízí za 7,50 €, a i v tomto případě nabízí množstevní slevu.

.

4. 10 Stück Mini Bohrer 0,5-2,0mm Sortiment Miniaturbohrer mit Handbohrer – S090 –  (deset vrtáčků v průměru od 0,5 do 2 mm /po dvou kusech/ s ruční miniaturní vrtačkou) – ZDE

  V této nabídce vůbec nejde o vrtáčky, protože těch je všude dost (pravda, ne vždy kvalitní). Osobně potřebné průměry nakupuju u firmy Vrbovsky.cz – ZDE. Ale držák vrtáčků (na rozdíl od strejdy Goggola bych si netroufal používat termín „vrtačka“) je opravdu třešinka na dortu. Má velmi kvalitní upínací hlavičku s přesně vybroušenými paknami, která umožňují sevření i těch nejmenších vrtáčků. Samotná konstrukce držáku je ergonometrická, dobře sedí v ruce, protáčení dlaňové opěrky je samozřejmostí. Sada je nabízená za 9,12 €. No, nekup to??

.

  Výše uvedené čtyři položky byly dodány do týdne od objednávky službou PPL. A poštovné z Německa? Pod 10 €, což je lepší standard. Odkazy výše umožňují prohlédnout si celkovou nabídku tohoto e-shopu. Určitě ti, co staví modely, mi dají zapravdu, že takto poskládanou nabídku zboží nenabízí žádný český e-shop.

Foto převzato z webu https://kokologgo.de/shop/; hlav

rev. textu 7. 3. 2021

__________________________________________

Dodatek k položce ad 1) – pocínované mikrovodiče s izolací červené a černé barvy o průměru 0,28 mm navinuté na cívce

  Netušil jsem, kolik nedůvěry mezi elektrikáři si vysloužím svým konstatováním, že tenké vodiče uváděné v položce ad 1) mají průměr 0,28 mm. Kromě Joera (v diskusi) se ozvali i další. A že to je špatně, protože označování vodičů se uvádí v jinak, a že obvyklým výpočtem – podle vzorce S=3,14*r2, resp. S=3,14/4*d– to nevychází. Pravda, jenže mně je úplně jedno, jak si výrobci označují své výrobky (tedy hodnotou průřezu) a jak to od nich opisují (většinou s chybami) prodejci. Taky vím, že u vodičů je obvyklé uvádět průřez, protože z jistých „elektrikářských“ důvodů se odborníkům lépe chápe, jak velký proud takový vodič přenese…

  Jenže – já argumentoval „tenkostí“ vodičů, a to nelze vyjádřit jinak než průměrem, který lze snadno změřit posuvným měřítkem a o něco přesněji mikrometrem. A trvám na tom, že mám pravdu!

  Takže, aby bylo všem (odborníkům i laikům) jasné, dal jsme si tu práci a pořídil narychlo pár fotek, byť některé za použití miniaturního mikroskopu od Číňana (doufám, že aspoň to mi nebudu vyčítáno, jako třeba, že jsem zastáncem ruské a čínské vakcíny na covid, a to jen proto, že nevidím důvod, proč bych měl výlučně podporovat americké či britské či jiné jen a pouze západní farmaceutické společnosti, které si z pandemie covidu udělaly neskutečně lukrativní kšeft (jakpak se jim to asi povedlo?).

Tak k věci:

Obr. 1 – Mikrometrem měřený průměr „tenkého vodiče“, tzv. přes izolaci. Mikrometr ukazuje 0,27 mm (dvacet sedm setin milimetru)

Obr. 2 – Mikrometrem měřený průměr tzv. „dekodérového vodiče“ (vysvětlení pojmu viz článek), opět tzv. přes izolaci. Mikrometr ukazuje 0,52 mm (padesát dva setin milimetru)

Obr. 3 – Porovnání „tenkého vodiče“ (vpravo) a „dekodérového vodiče“ (vlevo) . I pouhým oken je patrný rozdíl v průměru vodičů

Obr. 4 – Pokus o změření jednoho z pěti pocínovaných drátků obsažených pod izolací „tenkého vodiče“. Mikrometr ukazuje 0,05 mm (pět setin milimetru)

Obr. 5 a 6 – Detail odizolovaného konce „tenkého vodiče“ pod mikroskopem potvrzuje, že vodič obsahuje pět pocínovaných drátků

Obr. 7 – Pokus o změření jednoho z pěti měděných drátků obsažených pod izolací tzv. „dekodérového vodiče“. Mikrometr ukazuje 0,09 mm (devět setin milimetru), tj. cca dvakrát větší průměr oproti porovnávaného „tenkého vodiče“

Obr. 8 – Detail odizolovaného konce „dekodérového vodiče“ pod mikroskopem potvrzuje, že vodič obsahuje rovněž pět, ale měděných drátků většího průměru

 

.

 

Rubrika: DÍLNA, Nářadí, ZNÁŠ TO?, ZPRÁVY

komentářů 6

 1. Joer napsal:

  Nechcem vŕtať do článku, ale vodiče hrúbky 0,28mm sa mi zdajú dosť hrubé, nie? Bežne kupujem 0,14mm a to sú tak zhruba ako napr. na servách. Naposledy som kúpil čierna, červená hrúbky 0,04 mm v Žiline a zdá sa mi že sú také ako na dekoderoch Zimo. Nie je to preklep, chyba náhodou?

 2. admin napsal:

  Není to překlep. Já v článku hovořím o průměru cit. vodiče, který je 0,27 mm – měřeno mikrometrem. Tzv. „dekodérový vodič“, který je osazovaný na většině dekodérů, a které jsem také svého času prodával v N-šopíku, má průměr 0,52 mm (je zajímavé, že některé tyto vodiče podle barvy izolace mají průměry plus/minus setinu až dvě). Zatímco vy uvádíte obvyklý údaj výrobců či prodejců, tj. průřez vodiče, který se navíc uvádí v mm2 (jak kdy). Myslím si tedy, že prostý údaj průměru je každému daleko více pochopitelný (protože jde snadno změřit), jak nevím proč uváděný průřez (ten se může jen spočítat z průměru). Ostatně, nepsal bych to, kdybych neměl možnost oba vodiče položit vedle sebe a porovnat je. Pouhým okem je patrný rozdíl. To je vše. Hlaváček

 3. Bohouš napsal:

  Buďme rádi, že u nás máme mm nebo mm². Podle průměru se vodiče prodávají nejčastěji v radioamatérských prodejnách (zejména holé nebo lakované na cívky a transformátory). Podle průřezu pak v elektroinstalačních potřebách. Doposud však vždy v našich končinách průměr nebo průřez platil pro vodič (měď apod.) BEZ IZOLACE.
  Proto ten údaj prodejce kokologgos v diskutované položce vypadá poněkud divně – v podstatě dehonestuje vlastnosti zboží. Na první pohled si každý řekne, že to není nijak zvláštní drát a je poměrně drahý. Údaj o průřezu je sice správně, ale kdo by to přepočítával, že?
  Pokud by někdo kupoval vodiče z Číny (např. já už několikrát), může se setkat se zvláštním údajem – AWG. Je to údaj o velikosti vodiče (mluví o průměru) podle amerických zvyklostí. Celý civilizovaný svět používá metrické míry, jen anglosaská část zkostnatěle trvá na palcích, librách a mílích. Americe nestačí ani ty anglické a tak vodiče měří podle American Wire Gauge – AWG. Nejtlustší drát má 4 až 6 nul, pak počet nul klesá až k jedné a pak číslo stoupá od jednotky až ke 40 (i výše). Čím vyšší číslo, tím tenčí drát. Setkal jsem se se dvěma výklady. Jeden říká, že číslo udává počet průchodů drátů tažným zařízením při výrobě. Podle druhého výkladu se jedná o počet vodičů, které se vejdou do definovaného otvoru. V každém případě je to hezký opruz. Blíže v https://www.masinky.info/2011/08/napajeci-vodice/.

  A pokud si někdo někdy bude chtít dokoupit k šupleře a mikrometru i měrku na AWG, je zde: Wire Thickness Measuring 2 Sides Round Wire Thickness Measurer Tester Ruler Gauge Diameter Tool Hand Tools
  https://banggood.app.link/HIPIkRVeseb
  No, nekup to …

 4. Jindra napsal:

  Z elektrikářského pohledu je to jasné – máme jedno číslo, jaký proud lze přenést kabelem o průřezu 1mm². Pak stačí přenásobit číslo daným průřezem a je to.
  Američani s jejich AWG to mají mnohem zábavnější. Oni měří kabel i s tím vzduchem, který je mezi vodičema v lanku. Takže třeba pro telefonní kabel 28AWG mají v tabulkách 3 vodivosti, podle toho, jestli je v něm 5, 7 nebo 11 chlupů. Je to prostě pohoda – vezmeš kabel, rozholíš ho a počítáš chlupy.

  Ale třeba dekorační dráty na vázání kytek se u nás také prodávají na vnější průměr včetně izolace.

 5. Bohouš napsal:

  Na AliExpressu jsem objevil další zajímavost v měření vodičů: OD 0.8mm. Znamená to „outside diameter“, tedy vnější průměr (i s izolací).
  https://a.aliexpress.com/_v1fFNf

 6. jan napsal:

  Musim rict, ze me obchod take zaujal. Shanel jsem regulator napeti a zaujalo mne, ze si muzete koupit sestaveny nebo jednotlive soucasti prijdou v krabicce s navodem, jak to sestavit sam. Cumel jsem na jako vejr a koupil.

Vložit komentář

Text komentáře: