Skladiště na nádraží ve Zbečně

Prozatím jsem nikde na internetu nenašel zmínku o skladišti na nádraží v Zbečně. Leží na trati 174 Beroun – Rakovník, jejíž popis je ZDE. Hledal jsem ve Wikipedii, hledal jsi i jinde, ale nebyl jsem úspěšný. Ostatně, ví někdo, kde leží stavební plány železničních staveb a zda se dají půjčit třeba pro případ jejich překreslení v souvislosti se stavbou modelu? Pokud někdo ví jak na to, dejte mi vědět.

  Sklad na nádraží ve Zbečně mne zaujal kvůli stavební členitosti a také proto, že tuším jeho zánik. Je ve značně devastovaném stavu. Počítám, že objekt se rekonstrukce nedočká a tak dříve nebo později ho čeká zbourání. A proto je možná údělem modelářů dokumentovat historii železnice svými skromnými prostředky.
  Pokud už někdo přede mnou sklad ze Zbečna postavil coby model, přivítám jeho zkušenosti. Tak či onak, pro doložení svých slov přináším pár obrázků skladu, které mohou zaujmout ty, kteří objekt neznají.

  Virtuální prohlídka skladu (bohužel jen z venku) je ZDE.

Foto: Hlav

Rubrika: FOTOGALERIE, Skutečná železnice

komentáře 3

 1. hank napsal:

  Ahoj, náhodou jsem objevil tvůj web. Jestli hledáš kopie výkresů drážních budov, máš různé možnosti.
  1. Originály drážních normálií v drážních a státních archívech.
  2. Internet – např. na K-reportu http://www.k-report.net/diskuse/messages/28/28.html se schází dost badatelů, kteří ti poradí, jak do archívů.
  3. Knihovny a stará čísla časopisů Železničář, Modelář, Železnice, Svět železnice.
  4. Kniha Česká nádraží Mojmíra Krejčiříka, má už 3 díly, plánováno je jich 6. Můžeš objednat třeba tady: http://web.telecom.cz/firmy/vydol/
  5. Pamětní publikace k výročím jednotlviých tratí často obsahují spoustu kopií výkresů a normálií.
  6. Některé budovy jsou k mání jako papírové modely – sleduj fórum papírových modelářů http://www.papirovemodelarstvi.cz/forum/.
  7. Staň se členem některého klubu železničních modelářů nebo přímo Svazu modelářů ČR, získáš přístup k jejich občasníku http://www.svazmodelaru.cz/odbornosti/kzem/obcasnikzm.htm, kde je spousta plánků. Některé kluby (třeba Praha 3 nebo Brno) mají pěkné stránky i s plánky a návody: http://www.kzm-praha.cz/, http://www.kmz-brno.cz/index.php
  8. Dohodni se přímo s některými modeláři – třeba se mnou 🙂 – aby dali „do placu“ něco ze svých podkladů. Klidně napiš, co konkrétně potřebuješ, podívám se, co mám v archívu.

  zdraví
  hank

 2. admin napsal:

  Děkuju, Tvé informace jistě pomohou i dalším čtenářům. Mně daly směry pátrání. hlav.

 3. Miloš napsal:

  Do Zbečna jezdím od nejranějšího dětství a myslím, že objekt patřil Hospodářskému družstvu v Berouně a posléze, stejně jako menší objekt přímo proti staniční budově, družstvu Druchema, které vyrábělo lepidla, tmely a podobné chemikálie a mělo i svou podnikovou prodejnu v Praze na Tylově náměstí. Jinak největší experti na Zbečno jsou na Hamousově statku na návsi čp.22, kde je malé muzeum (p. Vokoun). Mimochodem podobné skladiště ve Třešti zakoupila sekta uctívající historickou radiotechniku – viz radiojournal.cz.

Vložit komentář

Text komentáře: