Drezína Tatra-Vm 52

Firma dk-model Lukáše Košťála nabízí lepty nákladních drezín1) Tatra. Ve velikosti N má jedna drezína širokou budku (kat. č. 0512) a druhá s označením Tatra-Vm má úzkou budku (kat. č. 0511). Tytéž výrobky jsou nabízeny i v měřítku TT a H0.

  Drezína Tatra-Vm 52 váží 1 830 kg, má nosnost 4 000 kg, je poháněna čtyřdobým vzduchem chlazeným zážehovým motorem Tatra s výkonem 27,4 ks při 2 500 ot/min., převodovka má dva stupně vpřed i vzad, max. dovolená rychlost je 45 km/hod.
  V balení od dk-model (měřítko N) je lept velikosti 65 x 75 mm, na kterém jsou všechny díly karoserie, včetně polotovarů pro kola, která se musí nainstalovat na osičku o průměru 0,5 mm. Dále je v plastovém sáčku přiloženo schéma s grafickým pracovním postupem a dvě fotografie drezíny.
  Pro eventuální zájemce o stavbu drezíny z leptu dk-model nabízím další fotografie tohoto vozidla pořízené v Železničním muzeu v Lužné u Rakovníka.
______________________________
 1) Drezína je malé železniční vozidlo užívané k přehlížení a udržování trati, dříve i ke služebním jízdám vyšších železničních úřadníků. Může být šlapací nebo motorová. Název byl odvozen ze jména vynálezce, mannheimského lesmistra von Draise. Baron K. F. Drais (zemřel 1851) vymyslel a nechal zhotovit dvoukolku podobnou dnešnímu jízdnímu kolu, jezdec se však odrážel nohama od země a tak se po jedné kolejnici pohyboval dopředu. Zdroj: Klimeš, L.: Slovník cizích slov. SPN Praha, 1981.

Rubrika: FOTOGALERIE, Skutečná železnice

komentářů 6

 1. Petr Bařina napsal:

  Dobrý den
  mám prosbu.Pro spolužáka sháním postavenou motorovou drezínu Tatra-Vm 52 s elektrickým pojezdem a osvětlením .
  Kde se je možné sehnat?
  S pozdravem
  Petr Bařina

 2. admin napsal:

  Jenže jste nenapsal, v jakém měřítku. hlav

 3. Petr napsal:

  Ta velikost motorové dreziny by měla být HO. Děkuji, Bařina

 4. admin napsal:

  Hned v první větě článku je odkaz na firmu DK-model. Stačí se tam proklikat a najdete i tu „hánulkovou“ drezinu. V leptu. Samozřejmě, motorizaci a osvětlení je nutné dodělat, tak jako u všech ostatních polotovarů modelů z leptů. Hotovou ji nikde nekoupíte.
  Odkaz na model dreziny DK-model zde: https://www.dk-model.cz/

 5. Bohumil napsal:

  Dobrý den. Mam zajem o drezinu Tatra 52 v HO. Dekuji Kouba.⁷

 6. admin napsal:

  Omlouvám se, odkaz na stránku DK-model Lukáše Košťála byl nefunkční (nevím od kdy). Tady je správný link: https://www.dk-model.cz/

Vložit komentář

Text komentáře: