Příprava leptu před barvením s pomocí přípravků VMS

Po semináři o patinování, o kterém píšeme ZDE, jsem chvilku studoval a velmi jednoduše testoval postup přípravy modelu sestaveného z fotoleptu před barvením, se kterým přišla polská firma VMS. Podstata jejich nápadu spočívá v aplikaci přípravku VMS Metal Prep4K a dalších před nastříkáním barvy. Podobně jsem o tom napsal v závěru recenze stavebnice vagonu Raj – ZDE.

  Konečně jsem se ale dostal k testům, a tak o tomto zajímavém postupu referuji ještě jednou, přehledně a s ukázkami, že to funguje. Tedy, že existuje ověřený postup přípravy leptu před barvením, který zamezí pozdějšímu loupání barvy. Ostatně, nejsem zdaleka první, kdo si vyzkoušel, jak barva na ošetřeném leptu drží. Krásné video od firmy VMS je na YouTube – ZDE.

Zopakujme si

  Základem úspěchu je dokonale, ale opravdu dokonale odmaštěný a očištění lept. V tomto okamžiku mám na mysli již sestavený (spájený) model z vyleptaných dílů, ale stejný postup bude i v případě, že stříkáme malé vyleptané díly dosud adjustované v aršíku.

  Podle všeho je jedno, jestli je lept z mosazi nebo alpaky, protože použité chemikálie reagují s mědí obsaženou jak v mosazi, tak v alpace.

  Jak už je uvedeno, jde o to zabránit budoucímu sloupání barvy, k čemuž se občas přiznají i nejzkušenější modeláři, byť důvodů může být několik. Odborníci se přiklánějí k názoru, že nejčastější příčinou neúspěch je mikroskopická vrstva nějakých zbytkových složek pájecí kalafuny, která je obsažená ve všech „pájecích vodičkách“.

  A ještě snad pro méně zkušené – tento postup pochopitelně neplatí pro nanášení barev na plastové modely.

Postup vrstvení přípravků před barevným nástřikem  

1. Povrch sestaveného modelu z leptu se mechanicky očistí jemným brusným papírem, nebo brusnými houbičkami (vhodné jsou i nástroje na broušení a leštění nehtů, které mají v držení drahé polovičky), anebo kdo to má v ruce, může použít i štětinové brusné kotoučky od 3M hrubosti cca 600 – 3000. V každém případě je potřeba dávat pozor, aby nedošlo k podbroušení pájených spojů, nebo k vytvoření škrábanců na plochách leptu.

  Následně se povrch vyleští obdobnými leštícími nástroji (hrubost 2 000 – 10 000). Samozřejmě, tato operace by měla proběhnout po opravě nedostatků kytováním atd.

2. Sestavený model z leptu se standardně umyje v isopropylalkoholu a osuší. Na sestavě by neměly být díly, které může ISPA rozpustit nebo naleptat. (To platí i o některých vteřinových lepidlech.) Umytím se rozumí několikaminutové potopení v lázni ISPA a trpělivé stírání všech částí povrchu ostrým plochým štětečkem, nesmí se vynechat všechna možná zákoutí i obtížně dostupná místa. Osobně pak sestavené díly ještě vložím do vaničky s čistou lázní ISPA a trápím je hodně minut v ultrazvukové čističce.

Poznámka: Od této operace na díly nesaháme bez rukavic!!!

3. Po dokonalém osušení modelu (třeba i 24 hod.) se celý povrch sestavy znovu de facto „odmastí“ přípravkem VMS STYREN CEMENT FAST 5. Tento přípravek je vlastně styrenové vteřinové lepidlo. Nanáší se v jedné tenké vrstvě jemným malým plochým štětcem.

Poznámka pro ty, kdo ještě neznají rozdíl mezi kyanoakrylátovým a styrenovým vteřinovým lepidlem, opakovaně tisknu malou exkurzi do problematiky od J. Plutnara (kráceno) :

Kyanoakrylatová lepidla jsou v podstatě čisté monomery, estery kyanoakrylové kyseliny, zejména methyl, ethyl, butyl, případně oktyl. První dva jsou nejlevnější a ve „vteřiňácích“ nejčastěji se vyskytující. Podle konzistence se dá usoudit na obsah monomeru – tzv. husté vteřinové lepidlo bude čistý monomer, u těch řídkých bych si tipnul na aceton nebo butanon coby ředidlo. Tyhle chemikálie velmi rychle polymerují kontaktem s vlhkostí (proto tak dobře drží na prstech, resp. dýchnutím na spoj se urychluje polymerace), ideálně ve slabém alkalickém prostředí. Taky se podle konzistence dá usoudit na to, kolik materiálu po polymeraci zbude a kolik se odpaří (čím hustší, tím větší zbytek).

Styrenová lepidla budou v podstatě velmi zředěné roztoky polystyrenu v různých rozpouštědlech. U těch rychlých bych to viděl na zmíněný trichlorethylen a dichloromethan, u těch pomalých nejspíš butylacetát (docela příjemně voní). Jejich funkce spočívá v naleptání spojovaných dílu (obvykle také polystyrénových; PS je pro plastové modely ideální materiál). Čili, tím, že se potře mosaz „rychlým“ cementem, tak jednak se díl odmastí, druhak na jeho povrchu ulpí tenoučká vrstva PS.

Poznámka k dalším odstavcům: Jelikož ale nevím, co je v tom bonderu (VMS Metal Prep 4K), tak není jisté, jestli tam zůstane vrstva PS i po ošetření tímto přípravkem (možná ale je hlavním cílem lept fakt jen odmastit, a pak bych ale spíš vzal ethylacetát nebo butylacetát, ale uznávám, že tyto chemikálie asi normálně koupit nejdou).

4. Následně se na model z leptu použije další přípravek určený jako základ na barevné kovy, tj. přípravek VMS METAL PREP 4K. Ten se opět nanáší malým plochým štětcem ve velmi tenké vrstvě, ale může se i stříkat. Mezi nanesením VMS STYREN CEMENT FAST 5 a VMS METAL PREP 4K jsem nechal uplynout několik hodin.

Poznámka: Aplikace těchto přípravků je zaznamenána na YouTube – ZDE.

Obr. 1 – Přípravky VMS STYREN CEMENT FAST 5 a METAL PREP 4K

.

5. Na zaschlý povrch přípravku METAL PREP 4K se aplikuje stříkací tmel Mr. Surfacer 1200 až 1500 od GSI/Gunze, nebo základová barva (surfacer) od Vallejo, které srovnají povrch.

6. Povrch se před stříkáním barvou doporučuje lehce přeleštit na sucho filcem (není nutné), spíše je potřeba zajistit, aby na povrchu neulpěl žádný prach. Následuje barevný nástřik některou akrylovou barvou (používám Vallejo Model Color nebo Air).

Test odolnosti povrchu

  To všechno, co bylo až dosud uvedeno, už známe z minulých statí. Podstatné je u této relativně pracné (a i nákladné) alchymie dosažení toho, aby se barva z leptu neloupala. Uznávám, že řada modelářů má své zcela jiné zaručené postupy. Taky nikoho nenutím, aby od pondělka používal jen zde popsaný postup. Ostatně, já ho nevymyslel, já ho jen odzkoušel a zdá se mi, že funguje. Proto ho i propaguji. Navíc, jak už jsem napsal minule, prozatím nikde jinde (na žádném modelářském či plastikářském webu) jsem tento postup (s produkty VMS) nezaznamenal, takže se ani nebudu pouštět do event. diskusí ve smyslu co je lepší. Prostě: ber nebo nech!

Ještě jak jsem testoval

  Vzal jsem „zkažený“ (špatně sestavený) model z mosazného leptu a pořádně ho umyl v ISPA. Po vyschnutí jsem štětečkem nanesl VMS Styrene Cement a nechal ho pořádně zaschnout, následně jsem aplikoval přípravek VMS Metal Prep 4K a opět nechal zaschnout. Druhý den jsem pistolí nastříkal šedý surfacer Vallejo MODEL COLOR, hodně ředěný (aby šel stříkat – primárně je určený pro štětec). Nakonec jsem pistolí nastříkal modrý odstín barvy Vallejo MODEL COLOR v několika vrstvách.

Obr. 2 – Kovový nástroj MEDIN s tupým funkčním koncem

.

  Po dokonalém zaschnutí barvy na modelu (několik dní v teplých dnech) jsem vzal kovový nástroj MEDIN s tupým funkčním koncem a tímto nejdříve škrábal po ploše sice nastříkané barvou (a před tím dokonale očištěné – viz výše), ale před stříkáním barvy neošetřené přípravky VMS Styrene Cement a VMS Metal Prep 4K – viz obr. 3.

Obr. 3 – Barva sloupaná pomocí kovového nástroje s tupým koncem; povrch nebyl před nástřikem barvy ošetřen přípravky VMS Styrene Cement a VMS Metal Prep 4K

.

  Nakonec jsem škrábal na ploše, kde jsem aplikoval oba přípravky a postupoval dle návodu výše – viz obr. 4.

Obr. 4 – Barva odřená pomocí kovového nástroje s tupým koncem; povrch byl před nástřikem barvy ošetřen přípravky VMS Styrene Cement a VMS Metal Prep 4K

.

  Myslím, že obrázky mluví za vše.

  Snad jen pro šťouraly, abych nebyl podezírán, že preferuji jen produkty polské firmy VMS: Také japonská společnost GSI/Gunze nabízí a prostřednictvím svých prodejců prodává přípravek označený Mr. Metal Primer – Základ pro kovový povrch. Je obvykle dodáván ve spreji v balení 100 ml nebo v tekutém stavu v lahvičce. Nevím jak kdo, ale já jsem v celém nekonečném internetu nenašel jediný „osvětový“ článek o jeho významu, aplikaci, či výhodách (s výjimkou „obchodního“ = reklamního textu na webu tuším firmy Eduard). Tím ovšem neříkám, že takový text neexistuje. Nejspíš někdo tento přípravek běžně úspěšně používá, jen to nevíme… Pravda, na rozdíl od produktů VMS se dají stáhnout bezpečnostní listy produktů Gunze, tedy vč. přípravku Mr. Metal Primer – ZDE.

Závěr

  Už jsem tento postup zkusil na hotovém modelu vagonu Raj – ZDE – a jsem spokojený. Tak třeba už mi bude barva na modelech z leptů konečně držet…  A úplně na konec snad jen připomenu, že přípravky VMS v Česku dodává firma MiryokuZDE.

Foto hlav

.

 

Rubrika: DÍLNA, Zpracování, ZPRÁVY

1 komentář

  1. Jozef Fetterik napsal:

    Ahoj Honzo,

    možno by stálo za to urobiť ešte test „depiláciou“ :-), t.j. nalepiť na oba povrchy maskovaciu pásku, nechať ju tam nejaký čas, napr. deň, a potom ju odstrániť. Keď to vydrží aj prudké strhnutie pásky, ide o skutočne výnimočný produkt.

    Jozef

Vložit komentář

Text komentáře: