- Honzíkovy vláčky - https://www.honzikovyvlacky.cz -

Předvánoční nabídka pro fajnšmekry – modul rozhraní HSI88 s USB připojením

P1100878_1k [1]V přemíře nejrůznějších modulů určených pro modelové kolejiště realizované v digitálním režimu (DCC) spatřil světlo světa i modul rozhraní zpětného hlášení typu HSI88 s přímým USB připojením. Jeho autor Jindra Fučík připravil jednoduché rozhraní založené na protokolu HSI-88 [2] firmy Littfinski DatenTechnik (LDT). Toto rozhraní umožňuje připojení až 496 vstupů zpětného hlášení (62 modulů které mají 8 vstupů – DIGI-CZ 010) do tří větví modulů zpětného hlášení S88 definovaných firmou Märklin.

  Jelikož český svět modelové železnice není tak mocný, jako například ten v Německu, a pokud jde o DCC provoz, platí to stonásobně, není tedy možné připravovat a vyrábět nejrůznější moduly pro DCC kolejiště ve větších sériích. Tuto zkušenost máme po dvou letech prodeje modulů ze série označené DIGI-CZ. U modulu USB rozhraní typu HSI88 to určitě bude platit také, protože se navíc jedná o počítačové rozhraní. A právě těch modelářů, kteří řídí svá kolejiště pomocí počítačů, resp. několika málo vhodných softwarů je opravdu jako šafránu. Proto trošku s nadsázkou hovoříme o modulu pro fajnšmekry. Navíc se jedná o modul vhodný téměř výhradně pro kolejiště větších rozsahů, kde nedostačují vstupy S88 přímo na centrále NanoX, nebo jim nevyhovuje rozhraní RS na centrále Lenz.

  Jindra Fučík na svém webu ZDE [3] uvádí, co ho přivedlo k postavení tohoto modulu: „Při mém hraní si s různými počítačovými rozhraními pro provoz DCC kolejiště pokaždé narážím na velice nekomfortní a nepraktická řešení rozhraní komunikujících po sériové lince a pouze zmodernizovaná „přilepením“ převodníku USB<->Sériový port. Tato řešení považuji za morálně velice zastaralá. Docela mne zaráží, když výrobce použije převodník FTDI za cenu 2x větší, než je cena zbytku zařízení. Také manipulace s různými verzemi ovladačů je celkem nekomfortní a nepraktická.“

  Jak už je uvedeno výše, vytvořil jednoduché rozhraní založené na protokolu HSI-88 firmy Littfinski DatenTechnik (LDT). „Toto rozhraní umožňuje připojení až tří větví modulů zpětného hlášení S88 firmy Märklin. K rozhraní lze připojit celkem až 31 modulů (standardní velikost modulu je 16 vstupů) a sledovat tak až 496 vstupů zpětného hlášení. Moduly lze libovolně rozložit mezi jednotlivé větve, takže lze připojit všech 31 modulů na jednu větev, nebo připojit na dvě větve po deseti a na třetí jedenáct modulů.“

P1100878_1k [1]

  V dalších odstavcích svého textu detailně popisuje způsob připojení modulu a další technické parametry, a také postup připojování modulu k počítači, na čemž velmi záleží. Popisuje i chyby v zapojení. Jinými slovy, zde neplatí, že návody se čtou, až když selžou všechny pokusy…

hsi-88 [4]

Závěr

  Jelikož rozhraní podléhá registraci na www.usb.org, není úplně jednoduché zveřejňovat zdrojové kódy a hex soubory pro procesor. Proto pokud někdo projeví zájem o modul USB rozhraní typu HSI88, je možné uspokojit jeho požadavek formou individuální zakázky prostřednictvím našeho N-šopíku. Vážnému zájemci bude sdělena cena modulu a tento mu bude vyroben po zaplacení zálohy. Piště na colonel-zavináč-mybox-tečka-cz .

  Modul byl do produkce zařazen zejména po několika intervencích ze strany různých klubů u nás i na Slovensku.

Zdroj: http://www.fucik.name/masinky/USB_HSI/ [5]

1 Comment (Open | Close)

1 Comment To "Předvánoční nabídka pro fajnšmekry – modul rozhraní HSI88 s USB připojením"

#1 Comment By V, Halm= On 8.12.2013 @ 15:52

Zdravím. Při sledování WEBu Honzikovyvlacky.cz mne u článku o novém modulu S88 napadlo, že trhu by možná mohlo prospět navrženi několika layoutů kolejiště s digi-ovladánim, které by mohlo být na bázi modulů DIGI-CZ. Na námitku, že všechno se dá najít na WEBu, bych zkusil oponovat názorem, že život zaměstnaných dědečků je příliš krátký na hledání slepých uliček 😉