- Honzíkovy vláčky - http://www.honzikovyvlacky.cz -

Víceúčelový stojan sestavený z dílů PROXXON

[1]Ačkoliv na trhu dnes působí několik věhlasných výrobců malého a kvalitního hobby-nářadí, jejich sortiment je bohatý a stále se rozšiřuje, přece jenom zůstává prostor pro pravou českou kutilskou činnost, která v daném případě toto profesionální nářadí vylepšuje. A kdo ví, jestli i neinspiruje k novinkám. „Opisování nápadů jiných“ (dříve se tomu honosně říkalo průmyslová špionáž), je dnes zcela běžné. A zdaleka se to netýká jen dokola očerňovaných Číňanů.

  Nejen na tomto webu se lze dočíst, že nástroje a nářadí německé firmy Proxxon jsou velmi dobré a naprosto ideální pro běžnou modelářskou činnost. Také sortiment je obdivuhodně bohatý. A přesto Karel Brejša našel ve svých modelářských potřebách skulinu, kterou nahradil úpravou a sestavením několika základních výrobků.

  Důvodem, proč se pustil do relativně náročné práce, je především to, že chtěl docílit ještě větší univerzálnosti, než kterou nabízí výrobce. Docílil toho posunutím osy, na které je držák frézky. Nyní může být obráběcí nástroj blíže ke konci základní desky se stolem a také je zde možnost jeho sklopení v obou směrech v úhlu 90° na obě strany. Tím se fréza dokáže vyosit oproti původnímu výrobku na levou nebo pravou stranu a v tomto rozsahu i vzdálenost měnit. Druhým sledovaným důvodem pro úpravu byla potřeba upnout do stojanu i modely větších měřítek, resp. vysoké předměty. Proto byla základní svislá nosná tyč prodloužena o dalších 300 mm.

.

Díly pro sestavu Proxxon a jejich úprava

1. Vrtací stojan BV 2000 (20002)

[2]

  Toto vše zůstalo jako pevný základ celé frézky. První díl objímky, která je na silné tyči, je základ onoho prodloužení i možnosti vyosení. Je potřeba vylisovat nebo vyklepnout druhý díl objímky, potom vylisovat nebo vyklepnout horní a dolní přesnou objímku, ve které je svorník, který umožňuje otáčení.

.

2. Vrtací stojan MB 200 (28600)

[3]

  Z tohoto stojanu je použita jen tyč a držák pro frézku. Tyč je potřeba na soustruhu stočit do přesné objímky z dříve vyraženého svorníku použitého z držáku od BV 2000. Před nasazením tyče pak třeba ještě vyvrtal v objímce otvor a vyříznout závit M4 pro pojistný šroubek (červík) pro aretaci tyče.

.

3. Křížový stůl KT 70 (27100)

[4]

  Místo čelistí byl na základovou desku připevněn precizní svěrák, který je univerzálnější pro držení opracovávaných předmětů.

.

4. Precizní strojní svěrák PM 40 (24260)

[5]

Poznámka: ekvivalentem je svěrák PM 70

.

5. Elektrická přímá vrtací frézka MICROMOT 230/E (28440)

[6]

.

6. Tříčelisťové sklíčidlo (28941)

[7]

Poznámka: Ceny některých dílů jsou u různých prodejců různé.

.

Závěrem

  „Některé díly jsem sehnal jako nevyužité od kamarádů za podstatně nižší cenu,“ vysvětluje Karel Brejša, „některé díly byly částečně rozebrané a některé jsem musel nejdřív i opravit. Proxxon je naštěstí firma, která dělá precizní a kvalitní věci s dlouhou délkou životnosti, takže i použité věci jsou většinou v dobrém stavu, anebo je lze snadno opravit. Jeden díl jsem dokonce získal ze servisu. Celkem mě pořízení celé sestavy přišlo asi na 7 000,- Kč, což pro mě byla akceptovatelná cena oproti tomu, kdybych kupoval všechno nové. Druhá věc ovšem byla ta, že jsem nepospíchal a jednotlivé části jsem sháněl asi dva roky.“

No, a pokud jde praktické zkušenosti s novou sestavou? „Jen jeden díl bych po zkušenosti řešil jinak,“ dodává Karel. „Křížový stůl bych si dnes koupil větší. Takovým je KT 150. Na modely v měřítku N je moje sestava dostačující, ale když potřebuji něco vyfrézovat pro měřítka větší, třeba TT, H0, tak už je to na hranici posuvu a někdy musím poposunout i obrobek pro další opracování.“

Foto Proxxon (6), Karel Brejša;

Red. úprava hlav

.

Obrazová dokumentace

.