- Honzíkovy vláčky - http://www.honzikovyvlacky.cz -

Skříňka na modely z plexi II.

[1]Před časem jsem detailně popsal skříňku na modely z plexi – ZDE [2]. Protože se mi tam všechny mašinky a vagonky pochopitelně nevešly (což se dalo snadno spočítat), došlo na druhou skříňku. Její konstrukce je ale jiná, protože je instalovaná v „průhledné“ nábytkové polici (zn. Univerzál). Právě možnosti pohledu do skříňky z obou stran jsem využil.

 

  Prostor pro celkovou velikost skříňky (100 x 36 x 13,5 cm) byl daný a neměl jsem důvod ho měnit. Navrhnul jsem v ní tři police (de facto 3 + 1). Po zkušenosti s první skříňkou mne ale napadlo instalovat do středu skříňky zvýšenou poličku, aby bylo na vystavené modely lépe vidět. Tak jsem vlastně v každé polici vytvořil tři „koleje“. Stejně jako u první skříňky jsou zde vyfrézované drážky pro vedení dvojkolí. (Příště bych asi volil menší šířku i hloubku drážek s vnější roztečí o něco menší jak 9 mm.) Celkový plánek skříňky je na obr. 1.
  Výrobce mi ke skříňce zhotovil posuvná dvířka, pro která jsou vytvořeny drážky (viz obr. 4 a 5). Dvířka jsou půlená a pro snadné posunování mají otvory pro prst.
  Instalace LED pásky je popsaná v minulém článku. Také v této skříňce jsem pásu nalepil zespodu na horní a střední poličku, na straně od okna. Využil jsem slevy, kterou vyhlásil před pár dny GM elektronic. V boční stěně jsem zabudoval zdířku od 12 V napáječ a vypínač. Samozřejmě, LEDky jsou z podhledu vidět (viz ilustrační obr. 7 a 9), ale při pohledu dospělého člověka nikoliv. Naopak jejich  světlo skříňku prosvětluje a lze tak lépe pozorovat detaily na modelech.
  Pozn.: Pozor při dodatečné úpravě plexiskla (vrtání, pilování). Je to materiál naprosto jiný než dřevo nebo kov a kdo s jeho opracováním nemá zkušenosti, musí být velmi opatrný.

Dodatek k první skříňce

  Ještě si dovolím jednu praktickou poznámku k první skříňce. Vadilo mi na ní, že modely ve druhé řadě nebyly dobře vidět. Tak jsem pro ně vytvořil „stupínek“ ve tvaru obráceného písmene „L“. Čtyři stupínky ze stejného plexiskla jsem vložil do jednotlivých polic a přilepil je k zadní stěně skříňky. Plánek na jejich výrobu je na obr. 11. Celková expozice modelů se podstatně zlepšila (viz obr. 13).

Obrazová příloha

[3]

Obr. 1 – Celkový pohled na skříňku na modely (B) při pohledu od okna

[4]

Obr. 2 – … a z opačené strany. Osvětlení není zapnuto

[5]

Obr. 3 – Ještě jednou v polodetailu

[6]

Obr. 4 – Pro vedení dvířek jsou připraveny drážky

[7]

Obr. 5 – Na každé straně skříňky jsou půlená dvířka

[8]

Obr. 6 – V boční stěně je zabudovaná el. instalace (zdířka od zdroje, vypínač a vodiče vedoucí k LED páskám

[9] 

Obr. 7 – Ilustrační snímek z podhledu, který ukazuje umístění LED pásků. Jsou přilepeny excentricky (ve směru od okna)

[10]

Obr. 8 – Z pohledu dospělého člověka světlo LED pásků neruší

[11]

Obr. 9 – A ještě jednou z druhé strany

[12]

Obr. 10 – Efekt nasvícení modelů z LED je výrazný večer, když není skříňka osvětlovaná denním světlem

[13]

Obr. 11 – Plánek skříňky

[14]

Obr. 12 – Plánek vložky („stupínku“) do první skříňky

[15]

Obr. 13 – Expozice modelů v první skříňce se díky „stupínkům“ výrazně zlepšila

Foto hlav