- Honzíkovy vláčky - http://www.honzikovyvlacky.cz -

Povídání o leptech a pájení

[1]Dnešní sobotní odpoledne bylo věnované leptům a pájení. Tak jak jsme se před časem dohodli, tak se také stalo. Průvodní slovo si připravil Viktor Pohořelý (pojezdy.eu [2]), okolo „kulatého stolu“ jej doplňovali především Jan Cekul (Stavebnice železničních modelů z leptaných plechů [3]), Jan Štich (Výtopna Hektor.biz [4]) a Pavel Gulich (Pojezdy pro modelovou železnici [5]).

  Lektor podal informaci o možných způsobech pořizování karosérií modelů železničních vozidel – z papírových předloh, odléváním, vyřezáváním z plastových desek a zhotovením z leptů. Výrobou a pájením leptů se lektor zabýval podrobně. Při praktických ukázkách představil mj. nové výrobky z leptů, které navrhl zejm. v měřítku N a TT (lávka, lavička) a jenž budou k dispozici na e-shopu pojezdy.eu [2].
  Přítomným předvedl úpravu leptu před pájením (ohýbání), technologii pájení hrotovou páječkou a hlavně ukázal postup pájení pomocí pájecí pasty a horkovzdušné pistole. Předvedl i přístroj na vibrační čištění v lázni, což je ideální ošetření leptů před jejich barvením.
  V průběhu semináře se účastníci seznámili i s 3D tiskem karoserií železničních pojezdů (blíže ZDE [6]) a měli možnost si detailně prohlédnout četné ukázky hotových karosérií a pojezdů zhotovených účastníky semináře.

Foto: hlav